Ηττήθηκε η Ελλάδα από τους Ισπανούς στην πρεμιέρα

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Ισπανία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Λιγκ που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα της εθνικής ομάδας βόλεϊ των ανδρών στο Ευρωπαϊκό Λιγκ 2012, αφού ηττήθηκε στο πρώτο ματς του Ομίλου της με 3-0 σετ από την Ισπανία στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης.

Ωστόσο, οι διεθνείς μας χειροκροτήθηκαν

από τους 800 φίλους που παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρουσίασε προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση, με τις λύσεις να δίνονται μόνο από τους κεντρικούς της. Αντίθετα, η Ισπανία, φαβορί ακόμα και για την κατάκτηση της φετινής διοργάνωσης, έκανε άψογο παιχνίδι με τον πασαδόρο και αρχηγό της Ερνάν, ενώ οι Ντελγάδο και Πέρεζ ήταν κορυφαίοι επιθετικά.

Η ισπανική ομάδα είχε το προβάδισμα και στα τρία σετ, με την Ελλάδα να «αντιδρά» στα μέσα του δεύτερου και του τρίτου σετ, αλλά να μην έχει τις λύσεις να κοντράρει μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-19.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπέλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Κυριακίδης 5 (1 άσος, 4/19 επ., 40% υπ.), Ριζόπουλος 6 (5/12 επ., 60% υπ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Αχ. (λ, 65% υπ.), Τερζής, Καριπίδης 4 (4/10 επ.), Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεϊσογλου, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ.)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ερνάν 3 (3 μπλοκ), Νόντα 9 (2 άσοι, 7/17 επ., 62% υπ.), Ντελγάδο 14 (1 άσος, 10/19 επ., 71% υπ., 3 μπλοκ), Σουγράνιες 3 (1 άσος, 1/5 επ., 1 μπλοκ), Φερνάντεζ 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πέρεζ 14 (2 άσοι, 11/19 επ., 1 μπλοκ), Λένας (λ, 60% υπ.), Αλτάγιο 1 (1 άσος), Ροντρίγκεζ 1 (1/1 επ.), Βισιάνα