Γαλάνης: «Οι διαιτητές να σφυρίζουν το ίδιο»

Έντονα παράπονα για τη διαιτησία της αναμέτρησης του Πιερικού με την Κηφισιά εξέφρασε ο προπονητής της κατερινιώτικης ομάδας, Δημήτρης Γαλάνης.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά, δεν έχει δει ποτέ στην προπονητική καριέρα του ομάδα που αγωνίζεται εντός έδρας να μένει χωρίς ψηλούς από το πρώτο ημίχρονο: «Ποτέ δεν λαϊκίζω, ποτέ δεν λέω κάτι για να δημιουργήσω κάποια εντύπωση και τα παιδιά που μας σφύριξαν το Σάββατο (14/01) τα τιμώ και ειλικρινέστατα είναι και καλοί διαιτητές και καλοί άνθρωποι. Απλώς, δεν έχω δει ξανά άλλη ομάδα που αγωνίζεται εντός έδρας να έχει και τους δύο

ψηλούς της με πέντε φάουλ μέσα σε 20 λεπτά (τέσσερα φάουλ επιθετικά σε pick and roll) ούτε αντίπαλη ομάδα να παίρνει 8-9 φάουλ… επαφής. Θα πρέπει οι διαιτητές, όπου κι αν σφυρίζουν, είτε στην Αθήνα είτε στην Πάτρα είτε στη Γαύδο, να σφυρίζουν το ίδιο».

Κλείνοντας, ο προπονητής του Πιερικού στάθηκε στη σπουδαιότητα του ρόλου των ρέφερι: «Ο ρόλος τους είναι ακρογωνιαίος για το μπάσκετ, είναι ρόλος δικαιοσύνης».