Νίκη για Κινγκς σε θρίλερ με Νικς

Με τον Κάζινς να κάνει πάλι πράγματα και θαύματα και τον Κουφό να παίζει 15 λεπτά, οι Κινγκς κατάφεραν τελικά να κάμψουν την αντίσταση των Νικς (99-97) σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Στο τέταρτο 12λεπτο οι Νικς προσπάθησαν να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν αν ο Καρμέλο δεν αστοχούσε σε σουτ τριών πόντων, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.Λίγο νωρίτερα ο Κόλισον που με δύο βολές έκανε το 99-95, έχασε την μπάλα (και ενώ ο Άντονι είχε μειώσει σε 99-97) και παραλίγο να γίνει ο μοιραίος της ομάδας

του. Ο Καρμέλο ωστόσο, ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ και έτσι οι Κινγκς πήραν τη νίκη.

Ο Κάζινς με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ ο Ρόντο έφτασε κοντά στο triple-double (16π., 9 ριμπ., 12 ασ.). Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 15 λεπτά και είχε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από τους Νικς ξεχώρισε ο Άντονι με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ατλάντα Χοκς 107-94

Οι «Big Three» της Οκλαχόμα βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά και η Θάντερ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στους Χοκς με το 107-94 να δείχνει την εικόνα του αγώνα. Ο Ντουράντ έκανε triple double με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ Ιμπάκα και Ουέστμπρουκ πρόσθεσαν από 23 πόντους έκαστως.

Μπρούκλιν Νετς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 100-91

Στο Μπρούκλιν οι Σίξερς πάλεψαν με νύχια και με δόντια για την δεύτερη νίκη τους ωστόσο οι Νετς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Με τον Παργκάνι να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση (23π., 6 ριμπ.) και τον Γιανγκ να ακολουθεί (18π., 11 ριμπ.) επικράτησαν 100-91απέναντι σε έναν ορεξάτο Οκαφόρ (22π., 10 ριμπ.).

Σικάγο Μπουλς-Λος Άντζελες Κλίπερς 83-80

Στο Σικάγο επικράτησε ο νόμος των Μπουλς και του Γκασόλ με τους «ταύρους» να κερδίζουν τους φορμαρισμένους το τελευταίο διάστημα Κλίπερς 83-80. Ο Ισπανός σέντερ με 24 πόντους (3/3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Από τους Κλίπερς ξεχώρισε ο Γκρίφιν με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.