Ισοπαλία με κερδισμένη τη Λέστερ

Λέστερ και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, με τις "αλεπούδες" να ανεβαίνουν και πάλι στην κορυφή της Premier League.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2015 η Λέστερ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Μάντσεστερ Σίτι και βρέθηκε και πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στους Πολίτες, με τον Ντε Μπρούινε να πιάνει το σουτ στο 18' και τον Σμάιχελ να αποκρούει. Η απάντηση της ομάδας του Ρανιέρι ήρθε στο 25' με τον Μαχρέζ να κάνει

ωραία ενέργεια, όμως να μην τελειώνει ιδανικά τη φάση. Ο πιο δραστήριος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου, Ραχίμ Στέρλινγκ απείλησε δις την εστία του Σμάιχελ, όμως ο κίπερ της Λέστερ κράτησε το μηδέν, ενώ στο φινάλε του 45λεπτου, ο Βάρντι σπατάλησε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Σίτι ήταν αυτή που πίεζε και είχε την κατοχή, με την Λέστερ να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Στο 54' ο Καντέ λίγο έλειψε να κάνει το 1-0, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Οταμέντι είδε τον Σμάιχελ να αποκρούει με δυσκολία την κεφαλιά του. Στο 77' ο Φουχς εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ εκτός περιοχής, όμως και πάλι ο Χαρτ ήταν εκεί. Στα τελευταία λεπτά η Σίτι "πολιόρκησε" την άμυνα των γηπεδούχων, όμως αυτή κράτησε το 0-0 και έπιασε και πάλι κορυφή!

Οι συνθέσεις

Λέστερ (4-5-1): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ (80' Κινγκ), Ινλέρ (67' Ουγιόα), Καντέ, Μαχρέζ, Βάρντι, Ολμπράιτον (90+2' ΝτεΛάιτ)

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Τουρέ, Ντε Μπρούινε, Σίλβα (74' Νάβας), Στέρλινγκ (88' Ιεανάτσο), Αγουέρο (64' Μπονί)