Τρομερή ανατροπή Σβάρτζμαν, επιτέλους νίκη για Φονίνι! – VIDEO

Ο Φάμπιο Φονίνι πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στο χώμα σε πέντε(!) απόπειρες ενώ ο Ντιέγο Σβάρτζμαν πέτυχε μια τρομερή ανατροπή κόντρα στον Κάιλ Έντμουντ στην πρεμιέρα τους στο Monte Carlo Masters!

Όταν βρίσκεσαι πίσω με σετ και 0-3 στο δεύτερο σετ ενώ δεν παίζεις καθόλου καλά και ο αντίπαλος έχει όλο το μομέντουμ με το μέρος του, τα πράγματα είναι, δεδομένα, πολύ δύσκολα.

Σε αυτή τη δεινή θέση βρέθηκε ο Ντιέγο

Σβάρτζμαν στην πρεμιέρα του στο Μόντε Κάρλο κόντρα στην “ωμή” δύναμη του Κάιλ Έντμουντ, ωστόσο, ακολούθησε μια άνευ προηγουμένου κατάρρευση του 23χρονου Βρετανού που κέρδισε μόλις ένα από τα επόμενα 13(!) games του αγώνα για να ηττηθεί με 3-6, 6-3, 6-1.

Τρομερή ανατροπή για τον βραχύσωμο Αργεντινό και πρώην quarter finalist του Μόντε Κάρλο που υπέστη μια πολύ βαριά ήττα στην επιφάνεια αυτή νωρίτερα στη σεζόν, στον τελικό του Μπουένος Άιρες μπροστά στο κοινό του κερδίζοντας μόλις τρία games απέναντι στον Μάρκο Τσεκινάτο.

Ο Έντμουντ έκανε, σχεδόν, το τέλειο ματς μέχρι το 3-0 του δεύτερου σετ, ο Σβάρτζμαν έδειχνε ανήμπορος να ακολουθήσει τον εκπληκτικό επιθετικό ρυθμό του Βρετανού, ωστόσο, ακολούθησε ένα blackout που δεν…επιδιορθώθηκε ποτέ με συνέπεια ο Αργεντινός να εκμεταλλευτεί πλήρως την κατάσταση και να περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Τσονγκά-Φριτζ στον δεύτερο γύρο.

Επιτέλους νίκη στο χώμα, αλλά και γενικά(…) για τον Φονίνι!

Ο 31χρονος Ιταλός, σπεσιαλίστας θεωρητικά της επιφάνειας, χρειάστηκε να αποκλειστεί τέσσερις φορές στο εναρκτήριό του ματς σε χωμάτινη διοργάνωση φέτος πριν “κλειδώσει” την πρώτη του νίκη εις βάρος του Αντρέι Ρούμπλεφ στο Μόντε Κάρλο με 4-6, 7-5, 6-4.

Παρόμοια με τον Σβάρτζμαν, και ο Φόνια πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή επιστρέφοντας από σετ πίσω και το 1-4 του δεύτερου σετ για να πάρει επιτέλους μπρος σε μια σεζόν η οποία κυλά σε εντελώς “ρηχά νερά” για τα στάνταρντ του.

Κώστας Αϊτάκης

The post Τρομερή ανατροπή Σβάρτζμαν, επιτέλους νίκη για Φονίνι! – VIDEO appeared first on Tennis24.