ΠΑΟΚ – Κηφισιά 3-1: Δύσκολα το 2-0 ο «Δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε προβλήματα αυτή τη φορά, φιλοξενώντας την Κηφισιά στην PAOK Sports Arena, έως ότου επιβληθεί με 3-1 σετ και να κάνει το 2-0 στους ημιτελικούς της Volley

League.

Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις 3 νίκες και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για τη Μεγάλη Τρίτη, 23 Απριλίου στην έδρα της Κηφισιάς

Η Κηφισιά πάλεψε τα δύο πρώτα σετ, είχε σημαντικό προβάδισμα στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει τις απώλειές του στο ένα σετ και να πάρει την πολύτιμη νίκη που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους τελικούς..

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 17-12 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Τακουρίδη, Μουγκουτούτια.

Το πιο ενδιαφέρον και ίσως πιο καθοριστικό σετ ήταν το 3ο με την Κηφισιά να ξεφεύγει με +5 (17-12) αλλά ο ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή. Η Κηφισιά προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 12-6 όταν Χαντ και Λάανε ήταν σε όλα εύστοχοι μέχρι και το 12-17.

Ο ΠΑΟΚ με ρεσιτάλ Τακουρίδη, Μουαγκουτούτια και τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς έκανε το πιο εντυπωσιακό και ουσιαστικό σερ 5-0 και από το 15-18 βρέθηκε μπροστά 20-18.

Η Κηφισιά ισοφάρισε 21-21 αλλά τα δύο λάθη του Χαντ σε σερβίς και επίθεση και οι δύο επιθέσεις του Μουαγκουτούτια έκαναν σερί 4-0 για το 25-21 και το 2-1 σετ.

«Το σκορ του πρώτου παιχνιδιού δε μας έδειξε την εικόνα του παιχνιδιού, καθώς ήταν δύσκολο. Όπως ξαναείπα, η Κηφισιά είναι μία ομάδα που αν της δώσεις το δικαίωμα, μπορεί να σου βάλει δύσκολα.

Έτσι έγινε σήμερα, ωστόσο καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε και να πάρουμε τη νίκη.

Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στο Κύπελλο» δήλωσε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιούρι Φιλίποφ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 26-24
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-3, 16-13, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 7π. (4/9επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 19 (19/32, 75%υπ., 38%αρ.), Φιλίποφ 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 19 (15/40επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 7 (5/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38%υπ., 7%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. – 58%υπ., 19%αρ.), Μπούτος, Γάτσης, Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29επ., 1 άσσος, 52%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 19 (18/44επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 33%αρ.), Λόπαρ 7 (5/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 54%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

The post ΠΑΟΚ – Κηφισιά 3-1: Δύσκολα το 2-0 ο «Δικέφαλος» appeared first on sportime.gr.