Τι το’θελε το Κίτζμπουελ…

21:25 1/8/2018 - Πηγή: Tennis24
Ο Ντομινίκ Τιμ σνόμπαρε προ ημερών το τουρνουά της Washginton προς υπεράσπιση της διοργάνωσης του Κίτζμπουελ αλλά αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα εκεί από τον Μάρτιν Κλίζαν!

Δυο σερί κακές εβδομάδες στο τουρ “μέτρησε” ο Ντομινίκ Τιμ.

Ο 24χρονος Αυστριακός τενίστας είχε τη χειρότερη δυνατή πορεία στο τουρνουά της πατρίδας του, στο Κίτζμπουελ όπου έχασε στο πρώτο μου μόλις ματς από τον Μάρτιν Κλίζαν με 6-1, 1-6, 7-5.

Είχε την ελπίδα πως θα μπορούσε να τελειώσει με καλό

τρόπο τα φετινά χωμάτινα τουρνουά όντας και σε πάτριο έδαφος, σνόμπαρε μάλιστα με δηλώσεις του το τουρνουά της Washington που διεξάγεται ταυτόχρονα σε σκληρή επιφάνεια αλλά δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του.

Ο Κλίζαν είναι πολύ επικίνδυνος παίκτης αν βρεθεί στη μέρα του και όντως, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, έπαιξε πολύ καλό επιθετικό τένις απέναντι στον Τιμ και τιμώρησε τον Αυστριακό που εμφανώς στερείται αυτοπεποίθησης αυτήν την περίοδο, ειδικά μετά τον χαμένο τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε και ένας από τους πιο φορμαρισμένους τενίστες στην κόκκινη επιφάνεια, ο Νίκολας Γιάρι, που απέκλεισε τον Φερνάντο Βερντάσκο με 6-7(6), 7-5, 6-3 παρά το γεγονός ότι έχασε τρία set point στο πρώτο σετ.

Τετάρτη, 1/8: 2ος γύρος Kitzbuel Open

Istomin (Uzbekistan) beat Kohlschreiber (Germany) 5-7 6-3 6-1
Munar (Spain) beat Haase (Netherlands) 7-6(5) 6-4
Daniel (Japan) beat Djere (Serbia) 6-3 6-2
Marterer (Germany) beat Kukushkin (Kazakhstan) 6-3 6-4
Klizan (Slovakia) beat Thiem (Austria) 6-1 1-6 7-5
Jarry (Chile) beat Verdasco (Spain) 6-7(6) 7-5 6-3
Lajovic (Serbia) beat Novak (Austria) 6-2 6-4