Πανίσχυρος – VIDEO

08:18 2/3/2019 - Πηγή: Tennis24
Τον πρώτο του τίτλο για το 2019 θα διεκδικήσει ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ μετά τη δύσκολη νίκη επί του Κάμερον Νόρι στον πρώτο ημιτελικό του Abierto Mexicano

Στην επιστροφή του στο tour, μετά το όχι και τόσο καλό Australian Open, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επιστρέφει σε τελικό ATP τουρνουά!

Ο 21χρονος Γερμανός θα αγωνιστεί στον 16ο τελικό της καριέρας του (10-5 το ρεκόρ του), μετά τη νίκη με 7-6(0), 6-3 επί του Κάμερον Νόρι στον πρώτο ημιτελικό του Ακαπούλκου.

“Είμαι

πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στον τελικό. Ήταν ο στόχος μου από το ξεκίνημα της εβδομάδας. Είναι μια ξεχωριστή εβδομάδα και ελπίζω να συνεχίσω έτσι” είπε ο Σάσα αμέσως μετά.

Πέρυσι, ο Ζβέρεφ είχε αποκλειστεί στα ημιτελικά του Abierto Mexicano από τον μετέπειτα πρωταθλητή της διοργάνωσης, Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και φέτος έκανε το βήμα παραπάνω, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον τελικό, στη δεύτερη παρουσία του στο Μεξικάνικο τουρνουά.

Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, ξεκίνησε με break τον ημιτελικό (1-0) και παρ’ότι δεν μπόρεσε να σερβίρει στο 5-4 για το προβάδισμα στο σκορ, πραγματοποίησε ένα επιβλητικό tie break, παίρνοντας κεφάλι.

Στο 2ο σετ ο Γερμανός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα απ’τον αντίπαλό του και χάρη στο γρήγορο break στο 2ο game (2-0), ολοκλήρωσε τη νίκη του μετά από 80 λεπτά αγώνα.

Zverev’s Tour-Level Titles & Finals By Year

Year Titles Finals 2016 0 2 2017 5 1 2018 4 2 2019 0 1 (Acapulco on Saturday)

Στον τελικό της ATP 500 διοργάνωσης, ο Ζβέρεφ θα αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο ο οποίος στο 2ο ημιτελικό κέρδισε 7-5, 5-7, 7-6(7) τον Τζον Ίσνερ.