“Άλωσαν” το Λος Άντζελες τα “ελάφια” (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν και από το Λος Άντζελες, καθώς επικράτησαν με 131-120 των Λέικερς, φτάνοντας τις 48 νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έρικ Μπλέντσο, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους και μάζεψε εννέα ριμπάουντ, σε 30,53 λεπτά συμμετοχής. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον σημείωσε 21 πόντους και ο Κρις Μίντλετον σταμάτησε στους 18.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε double double
με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, σε 32,30 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε έξι ασίστ και τρία κοψίματα. Ο Ερσάν Ιλιασόβα είχε δώδεκα πόντους και ο Νίκολα Μίροτιτς έντεκα για τους νικητές.

Από την άλλη πλευρά, ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε double double με 31 πόντους και δέκα ασίστ, σε 38,49 λεπτά συμμετοχής. Στους 31 πόντους και ο Μπράντον Ίνγκραμ, ενώ στους 20 σταμάτησε ο Ραζόν Ρόντο. Στους δώδεκα πόντους ο Κάιλι Κούζμα για τους γηπεδούχους.

Αυτή ήταν η 48η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε σύνολο 62 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (48-14), ενώ οι “λιμνάνθρωποι” γνώρισαν την 32η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 62 αναμετρήσεων (30-32).

Οι πόντοι:

Λέικερς: Ίνγκραμ 31, Τζέιμς 31, Κούζμα 12, Μπούλοκ 5, Ρόντο 20, Χαρτ 5, Μουσκάλα 3, Κάλντγουελ Πόουπ 7, Μακ Γκί 6

Μπακς: Μίντλετον 18, Αντετοκούνμπο 16, Λόπες 11, Μπρόγκντον 21, Μπλέντσο 31, Κόναγκτον 9, Μίροτιτς 11, Ιλιασόβα 12, Σνελ 2