“Έπεσε” και η Βέκιτς στο Ακαπούλκο – VIDEO

08:06 2/3/2019 - Πηγή: Tennis24
H Γιαφάν Γουάνγκ κέρδισε τη Ντόνα Βέκιτς και προκρίθηκε στον πρώτο τελικό WTA της καριέρας της

Σοφία Κένιν και Γιαφάν Γουανγκ θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο International τουρνουά Abierto Mexicano στο Ακαπούλκο, μετά τις σπουδαίες και δύσκολες νίκες που σημείωσαν στα ημιτελικά της Παρασκευής.

Η 24χρονη Κινέζα, Νο65 της παγκόσμιας κατάταξης, προκρίθηκε στον πρώτο τελικό WTA της καριέρας της μετά από συναρπαστική ανατροπή επί του Νο3 του ταμπλό, Ντόνα Βέκιτς

με 2-6, 6-3, 6-1.

Η Γουάνγκ, μετά από ένα κακό ξεκίνημα στο ματς, κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε ένα νευρικό 2ο σετ, όπου μόνο μια φορά κερδήθηκε game από server (8 breaks σημειώθηκαν) ενώ στο 3ο σετ ήταν επιβλητική και σφράγισε την ανατροπή μετά από 1 ώρα και 50 λεπτά.

Στον άλλο ημιτελικό, η Σοφία Κένιν που προερχόταν από τη σπουδαία νίκη επί της Βικτόρια Αζαρένκα στα προημιτελικά, δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε 6-4, 3-6, 7-5 την Μπιάνα Αντρεέσκου μετά από 2 ώρες και 14 λεπτά.