ΜΕΓΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ! – VIDEO

14:36 1/6/2019 - Πηγή: Tennis24
Έστω και στα τέσσερα σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Κραϊνοβιτς και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν

Ιστορία έγραψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Παρίσι καθώς έγινε μόλις ο δεύτερος Έλληνας στην ιστορία που κατάφερε να προκριθεί στον 4ο γύρο του φημισμένου Roland Garros.

Μόλις στα 20 του χρόνια, ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρεθεί στη δεύτερη εβδομάδα του Γαλλικού Όπεν συνεχίζοντας να κτίζει μια καριέρα που δεν έχει ταβάνι, όπως δήλωσε

πρόσφατα και η Κιμ Κλάιστερς.

Ο Στέφανος ολοκλήρωσε στα τέσσερα σετ τη σπουδαία και πολύ δύσκολη επικράτηση επί του μαχητικού Φίλιπ Κραϊνοβιτς με συνολικό σκορ 7-5, 6-3, 6-7(5), 7-6(6), στο ματς που είχε διακοπεί στο 5-5 games του 3ου σετ το βράδυ της Παρασκευής.

Greek History @StefTsitsipas becomes the first Greek player to reach the Roland-Garros round of 16 in 83 years after eliminating Filip Krajinovic 7-5 6-3 6-7(5) 7-6(6).#RG19 pic.twitter.com/q93KqkTbxT

Roland-Garros (@rolandgarros) 1 Ιουνίου 2019

Oι δύο άνδρες επέστρεψαν το Σάββατο στο Philippe Chatrier με τον Φίλιπ Κραϊνοβιτς να καταφέρνει να πάρει το 3ο σετ στο tie break με 7-5, ωστόσο ο Τσιτσιπάς έδειξε τα πλούσια ψυχικά αποθέματα επιστρέφοντας δύο φορές από break κάτω στο 4ο σετ για να πάρει τη νίκη στα τέσσερα σετ!

Έτσι, έγινε ο πρώτος Έλληνας μετά τον Λάζαρο Στάλιο το 1936 που προκρίνεται στον 4ο γύρο του Roland Garros, συνεχίζοντας να γράφει χρυσή ιστορία για το ελληνικό τένις.

Στους “16” του Παρισιού, ο Τσιτσιπάς περιμένει τον Στάνισλας Βαβρίνκα σε έναν blockbuster τέταρτο γύρο!

Η αναμέτρηση ήταν το ίδιο δύσκολη και απαιτητική, με τους δύο τενίστες να συνεχίζουν τη μάχη σώμα με σώμα που διέκοψαν την Παρασκευή.

Ο Κραϊνοβιτς ήταν πολύ σταθερός από τη βασική γραμμή και ο Τσιτσιπάς έψαχνε λύσεις για να ανοίξει το γήπεδο και να βρει τους winner του. Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά το tie break στο 3ο σετ (3-0), όμως ο 27χρονος Σέρβος κατάφερε να το ανατρέψει και με 7-5 να μειώσει σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ, η σκληρή μάχη του Chatrier συνεχίστηκε με τον Κραϊνοβιτς να παίζει πιο αποτελεσματικά στα service games του αντιπάλου του, παίρνοντας δύο φορές προβάδισμα με break (1-0 και 4-3), όμως ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε άμεσα (1-1 και 4-4), καταφέρνοντας να οδηγήσει το σετ στο tie break.

Εκεί έσωσε ένα set point του Κραϊνοβιτς στο 6-5 και με τρεις συνεχόμενους πόντους, σφράγισε τη σπουδαία νίκη του μετά από συνολικά 3 ώρες και 34 λεπτά αγώνα.

Σάββατο, 1/6: 3ος γύρος Γαλλικό Όπεν
Fognini (Italy) beat Bautista Agut (Spain) 7-6(5) 6-4 4-6 6-1
A. Zverev (Germany) beat Lajovic (Serbia) 6-4 6-2 1-6 4-6 6-2
Tsitsipas (Greece) beat Krajinovic (Serbia) 7-5 6-3 6-7(5) 7-6(6)
Wawrinka (Switzerland) beat Dimitrov (Bulgaria) 7-6(5) 7-6(4) 7-6(8)
Djokovic (Serbia) beat Caruso (Italy) 6-3 6-3 6-2
Del Potro (Argentina) beat Thompson (Australia) 6-4 6-4 6-0
Thiem (Austria) beat Cuevas (Uruguay) 6-3 4-6 6-2 7-5