Μαρβέγια: Ήττα για Βαβρίνκα στον 1ο γύρο

Η επιστροφή του Στάνισλας Βαβρίνκα (Νο232) μετά από έναν χρόνο δεν συνδυάστηκε και με νίκη, καθώς ο Ελβετός ηττήθηκε με 6-2, 6-4 από τον Σουηδό, Νο131, Ελίας Ίμερ, στον πρώτο γύρο του Challenger τουρνουά της Μαρβέγια.

Ο Σταν φάνηκε αρκετά “σκουριασμένος”, ωστόσο προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλό του, ειδικά στο 2ο σετ, χωρίς να η προσπάθειά του να έχει αποτέλεσμα, καθώς ηττήθηκε μετά από μια ώρα και 34 λεπτά.

Ο Ίμερ πήρε γρήγορα το 1ο σετ

με τον Ελβετό να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Στο 2ο σετ ο Βαβρίνκα κατάφερε να προηγηθεί με 1-4, αλλά είδε το προβάδισμά του να σβήνει γρήγορα και εν τέλει το σετ να χάνεται από τα χέρια του με 6-4.

Παρά την ήττα, ήταν ένα καλό τεστ για τον κάτοχο τριών Grand Slam τίτλων, ο οποίος συνεχίζει να αγωνίζεται για την… κανονική επιστροφή του στο Tour, ύστερα από τους τραυματισμούς και τις επεμβάσεις που τον ταλαιπώρησαν.

Stan Wawrinka, playing his first match since march 2021, loses in the first round of the Marbella Challenger to Elias Ymer, 6-2, 6-4. pic.twitter.com/VP6shIMNZP