Ήταν… Νόλε όταν έπρεπε – VIDEO

Μπορεί να έχασε το πρώτο του σετ στη διοργάνωση, ωστόσο ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς στη Μελβούρνη

Ο Ντένις Σαποβάλοφ έκανε μια φιλότιμη προσπάθεια να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση στη Rod Laver Arena, όμως απέναντι σε αυτόν τον Νόβακ Τζόκοβιτς το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει ένα σετ!

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και του ταμπλό στο Australian Open,

έκανε ένα ακόμη σπουδαίο ματς στη Μελβούρνη και επικράτησε με 6-3, 6-4, 4-6, 6-0 του 18χρονου Καναδού, κλείνοντας θέση στον 4ο γύρο της πρώτη Major διοργάνωσης στη σεζόν.

Εκεί, τον περίμενε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ μετά τη straight sets νίκη επί του Νταβίντ Γκοφάν νωρίτερα το Σάββατο.

Ο Νόλε είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του 3ου σετ όπου υπέστη ένα ασυνήθιστο blackout.

Όντας μπροστά στο σκορ με 6-3, 6-4, 4-1, ο Σέρβος έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και το πλήρωσε με την πρώτη του απώλεια σετ στο τουρνουά.

Ο Ντένις Σαποβάλοφ έπαιξε ελεύθερα και επιθετικά, καταφέρνοντας να κατακτήσει πέντε συνεχόμενα games, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Η αγωνία κράτησε πολύ λίγο αφού ο Νόβακ Τζόκοβιτς μπήκε αποφασισμένος στο 4ο σετ και το “καθάρισε” σε περίπου 25 λεπτά, βάζοντας τέλος στα όνειρα του Καναδού για κάτι καλύτερο.

Ο Τζόκοβιτς τελείωσε το ματς με 16 winers και 33 αβίαστα λάθη ενώ ο Σαποβάλοφ είχε 21 winners αλλά και 57 αβίαστα!