Άχαστος – VIDEO

Αρνείται να χάσει έστω και σετ ο Νόβακ Τζόκοβιτς στη Σαγκάη, ξεπερνώντας και το εμπόδιο του επικίνδυνου Κέβιν Άντερσον

Την 16η συνεχόμενη νίκη του στο tour, πέτυχε ο Νόβακ Τζόκοβιτς που μοιάζει ανίκητος αυτή την περίοδο…

Με τα επίπεδα αυτοσυγκέντρωσης να βρίσκονται στο υψηλότερο σημείο, ο πιο φορμαρισμένος τενίστας στον κόσμο κέρδισε 7-6(1), 6-3 τον Κέβιν Άντερσον και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Shanghai Masters όπου τον περίμενε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός, Νο4 του ταμπλό, νωρίτερα είχε κερδίσει με 6-4, 6-4 τον

Κάιλ Έντμουντ και πέρα από την πρόκριση στους “4” του Κινέζικου Masters, εξασφάλισε και τη συμμετοχή του στο ATP Finals του Λονδίνου.

Στο rematch του φετινού τελικού στο Wimbledon, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ανώτερος του Κέβιν Άντερσον και παρά τους 16 άσους του Νοτιοαφρικανού, φάνηκε να έχει τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Μπορεί να μην κατάφερε να αξιοποιήσει τη μοναδική ευκαιρία που είχε για break στο εναρκτήριο σετ, ωστόσο με ένα εξαιρετικό tie break, ο Νόλε έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

To γρήγορο break στο 2ο game του 2ου σετ, έδωσε επιπλέον άνεση στον Τζόκοβιτς που δεν κινδύνευσε καθόλου στα δικά του σερβίς (85% κερδισμένους πόντους στο 1ο και μετά από 1 ώρα και 44 λεπτά, σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Σαγκάης.