“Xαρακίρι” Σάκκαρη στο Νότιγχαμ – VIDEO

Η Μαρία Σάκκαρη σπατάλησε ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ κόντρα στην Τζένιφερ Μπράντι και τελικά ηττήθηκε από την Αμερικανίδα τενίστρια στα προημιτελικά του Νότιγχαμ…

Μία καλή ευκαιρία να προκριθεί στα ημιτελικά ενός grass court (o θεός να το κάνει βέβαια…) event έχασε η Μαρία Σάκκαρη.

Και αναφερόμαστε φυσικά στις διαρκείς βροχοπτώσεις που έχουν ταλαιπωρήσει τη Βρετανική πόλη και έχουν στρέψει τους διοργανωτές στην απόφαση να διεξαχθούν τα ματς σε indoor σκληρή επιφάνεια από το outdoor

γρασίδι που είναι η… κανονική επιφάνεια της διοργάνωσης!

Σε σκληρή, συνεπώς, επιφάνεια η Μαρία προηγήθηκε με διπλό break της Αμερικανίδας Νο80 στον κόσμο στο 1-4 του πρώτου σετ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει υπέρ της το πρώτο κομμάτι του αγώνα υποκύπτοντας σε μια αγωνιστική καθίζηση, με την Μπράντι να κάνει ένα τρομερό σερί 6-1 στα games και να κάνει αυτή το 1-0 στο 7-5.

Παρότι μαχήτρια, η εξέλιξη αυτή επηρέασε και στο πνευματικό κομμάτι τη Σάκκαρη που έκανε ένα ασταθές δεύτερο σετ από το οποίο δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο χάνοντας τελικά το ματς με 7-5, 6-3.

Ήταν σίγουρα μια χαμένη ευκαιρία για τη Σάκκαρη σε ένα τουρνουά όπου ο προγραμματισμός έχει πάει περίπατο λόγω των βροχών και έχει αλλάξει από τη “ρίζα” η δομή της διοργάνωσης εφόσον διεξάγεται σε διαφορετική επιφάνεια από την προβλεπόμενη.

Σε αντίθεση με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η καλή της φίλη, Ντόνα Βέκιτς κέρδισε την Κριστίνα Μλαντένοβιτς στο ντέρμπι της ημέρας και προκρίθηκε στον ημιτελικό γύρο.

Παρασκευή, 14/6: Προημιτελικοί Nottingham Open
Brady (USA) beat Sakkari (Greece) 7-5 6-3
Vekic (Croatia) beat Mladenovic (France) 7-5 6-4
Maria (Germany) beat Tomljanovic (Australia) 6-3 7-6(7)