Porsche Grand Prix: Στα ημιτελικά με ανατροπή η Σφιόντεκ (vids)

Η Ίγκα Σφιόντεκ νίκησε 4-6 6-1 6-2 την Καρολίνα Πλίσκοβα και πέρασε στα ημιτελικά του Porsche Grand Prix στην Στουτγκάρδη της Γερμανίας.

Η Πολωνή, Νο.1 κόσμου, ήταν το φαβορί απέναντι σε μία παίκτρια που έχει 10 περισσότερα χρόνια εμπειρίας και έχει περάσει από την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Η Πλίσκοβα ξεκίνησε καλύτερα και έσπασε δύο φορές το service της αντιπάλου της για να κάνει το 1-0 στα σετ.

Η Σφιόντεκ άρχισε καλύτερα

στο δεύτερο κομμάτι του ματς και με break κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 προτού σημειώσει νέο break και φτάσει στην ισοφάριση με 6-1. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Πολωνή πίεσε σκληρά την 31χρονη αντίπαλό της και προηγήθηκε με 5-2 φτάνοντας να σερβίρει για τη νίκη.

Νωρίτερα στην ημέρα, η Ονς Ζαμπέρ νίκησε 6-3 6-0 την Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια παίρνοντας την πρόκριση.

H Αναστασία Ποταπόβα έκανε την ανατροπή απέναντι στη Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσία με 4-6 6-3 6-3.

Χάνοντας το πρώτο σετ η Αρίνα Σαμπαλένκα έφτασε στη νίκη με 4-6 6-4 6-4 απέναντι στην Ισπανίδα Πάουλα Μπαντόσα.

Το Σάββατο, η Ποταπόβα θα αντιμετωπίσει την Σαμπαλένκα ενώ η Ζαμπέρ θα βρει απέναντί της την Σφιόντεκ.

PORSCHE GRAND PRIX SNGLES DRAW | DOUBLES | OPP (-1h)

The post Porsche Grand Prix: Στα ημιτελικά με ανατροπή η Σφιόντεκ (vids) appeared first on Tennis24.