ΤΣΣΚΑ Μ. | Όταν σοβαρεύτηκε, νίκησε

Για ένα ημίχρονο η Λιέτουβος Ρίτας έβαλε "δύσκολα" στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ανέβασε την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με 62-71, δίχως όμως να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή της.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου αλλά η "ομάδα του στρατού" δεν άφηνε την Λιέτουβος να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και έτσι το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους

να προηγούνται με 32-33.

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Σόνι Ουίμς ήταν εκείνος που "έσπασε" την άμυνα της Λιέτουβος και οι Μοσχοβίτες έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (46-53). Εκτός από την επιθετική λειτουργία της ΤΣΣΚΑ που πήρε μπροστά στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έκλεισαν και την άμυνά τους και περιόρισαν την λιθουανική ομάδα.

Στην τελευταία περίοδο η ψαλίδα άνοιξε, καθώς ο Μίλος Τέοντοσιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε αέρα έντεκα πόντων στην ομάδα του (50-61) στο 33ο λεπτό. Στα εναπομείναντα επτά λεπτά η Λιέτουβος δεν κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά και έτσι η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 62-71.

Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ, η οποία έφτασε τις πέντε νίκες στην διοργάνωση, ήταν ο Σόνι Ουίμς με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Μίλος Τεόντοσιτς με 13 πόντους. Από την Λιέτουβος Ρίτας ο Λέον Ραντόσεβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.
Δεκάλεπτα: 16-14, 32-33, 46-53, 62-71

Λιέτουβος Ρίτας (Μασκολιούνας): Ντούλκις 2, Μπαμπράουσκας 8 (2), Σεϊμπούτις 11 (1), Μπουτερλεβίτσιους, Σαμαρτζίσκι, Κατελίνας 13 (1), Νέντοβις 2, Γιομάντας, Ρεντίκας 3, Ραντόσεβιτς 17, Ιβάνοφ 6.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13 (3), Μίτσοφ 6, Τζάκσον 4, Κρστιτς 6, Ουίμς 19 (1), Βοροντσέβιτς 5, Κρίστμας , Κάουν 11, Κριάπα 7 (1), Πονγκράσοφ.