Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό, 74-92 από τη Μακάμπι

Την πρώτη του φιλική ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο τουρνουά της Νυρεμβέργης. Οι ερυθρόλευκοι, αν και είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το προβάδισμα, τελικά πλήρωσαν τα πολλά τους λάθη και ηττήθηκαν από τη Μακάμπι με 74-92.Ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετρούσε επτά νίκες στα προηγούμενα φιλικά του παιχνίδια ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με επτά πόντους στην πρώτη περίοδο
(27-20).Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας διαφορά έξι πόντων στο ημίχρονο (43-37, 20`).Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία κατάφερε μάλιστα με τη λήξη του δεκαλέπτου να μπει στη θέση του οδηγού, καθώς πέρασε μπροστά με 61-60.Από εκείνη τη στιγμή και μετά, οι ισραηλινοί κυριάρχησαν στο παρκέ και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε προβλήματα, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.Τρία λεπτά πριν από το φινάλε η διαφορά ανέβηκε στο +11 για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν αρκετό χρόνο ώστε να αντιδράσουν. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα έδειξαν να χάνουν τελείως τη συγκέντρωσή τους και η διαφορά πλησίασε στους 20 πόντους.Η Μακάμπι είναι η αλήθεια πως δεν έδειξε κάτι το εξαιρετικό, ωστόσο, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κουρασμένος και χωρίς καθαρό μυαλό, υπέπεσε σε πολλά λάθη, τα οποία έφεραν και την πρώτη ήττα με 74-92.