17:38 23/9/2012 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ -5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 1-2
ΓΗΠΕΔΟ: Άνφιλντ
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον... διαιτητή της αναμέτρησης, Μαρκ Χάσλει, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε απο το "Άνφιλντ" καθώς επικράτησε με 2-1 της Λίβερπουλ. Ο ρέφερι άφησε τους "Κόκκινους" με δέκα παίκτες απο το 39' με αυστηρή αποβολή του Σέλβει, ενώ στο 76' έδωσε πέναλτι στους "Κόκκινους Διαβολους" που δεν υπήρχε ποτέ.Κάπως έτσι η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον

πήρε το διπλό και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση...

Το μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε κάτω απο έντονη και συγκινητική ατμόσφαιρα, αφού πριν από τη σέντρα εκτυλίχθηκαν μοναδικές στιγμές. Οι φίλοι των δύο ομάδων απέδωσαν φόρο τιμής μέσα και έξω από το «Άνφιλντ» για τα θύματα του Χίλσμπορο! Η αρχή έγινε από νωρίς, όταν οπαδοί της Γιουνάιτεντ επισκέφτηκαν το μνημείο του Χίλσμπορο, έξω από το γήπεδο και άφησαν μία φανέλα της ομάδας τους. Μέσα στο γήπεδο της Λίβερπουλ, ο κόσμος άρχισε να συρρέει από νωρίς, με τους φιλάθλους να δημιουργούν μία έντονη ατμόσφαιρα. Το Kop φόρεσε τα ...καλά του, έγραψε The Truth, η λέξη Justice στην κεντρική εξέδρα και ο αριθμός 96 στο πέταλο που κάθονται οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ. Την ίδια στιγμή, ο Ράιαν Γκιγκς με τον Στίβεν Τζέραρντ άφηναν 96 μπαλόνια στον ουρανό, ενώ ο Μπόμπι Τσάρλτον παρέδιδε λουλούδια στον Ίαν Ρας.

Το ματς

Στην ομάδα του Φέργκιουσον ανηκε η πρωτη καλή φάση στο ματς με ένα σουτ του Γκιγκς στο 7'. Στο ίδιο λεπτό οι "Κόκκινοι" απάντησαν στις ευκαιρίες με ένα παράλληλο γύρισμα του Στέρλινγκ. Στο 9' ο Στίβεν Τζέραρντ απείλησε με ένα δυνατό σουτ, ενώ απο εκεί και πέρα το ματς έχασε τον ρυθμό του και δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις. Όλα άλλαξαν στο 33' όταν ο Σέλβει έκανε ένα μαρκάρισμα στον Έβανς, είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή και άφησε την Λίβερπουλ με δέκα ποδοσφαιριστές. Πάντως μετά απο αρκετά replay φαίνεται πως ήταν μια αυστηρή αποβολή καθώς και οι δύο παίκτες πήγαν δυνατά στην μπάλα. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, η οποία αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το... καλημέρα. Στο 47' ο Σούσο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, προς στιγμήν η άμυνα της Γιουνάιτεντ έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Τζέραρντ και ο αρχηγός της Λίβερπουλ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0! Η χαρά των "Κόκκινων" δεν κράτησε πολύ όμως καθώς η Γιουνάιτεντ απάντησε στο 51'. Ο Βαλέντσια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καγκάβα με τρομερή ψυχραιμία "έσπασε" με το στήθος τη μπάλα στον Ράφαελ και ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε.

Η ομάδα του Φέργκιουσον στην επανάληψη ήταν ανεβασμένη σε σχέση με το πρώτο μέρος και έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσε και για δεύτερο γκολ. Στο 61' πάντως η Λιβερπουλ άγγιξε το δεύτερο γκολ με ένα καλό σουτ του Λουίς Σουάρες. Οι "κόκκινοι" παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα στεκόντουσαν πολύ καλά και έψαχναν και εκείνοι το γκολ της νίκης. Στο 76' η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι. Ο Βαλέντσια έπεσε στην πε