Σεφτές και ανάσα για την Βέροια, 1-0 τον ΠΑΣ

Το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Βέροια, που με γκολ του Ολαϊτάν Ογενέγιε επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, που παραμένει χωρίς νίκηΣημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Νίκου Καρύδα, που με τους τρεις βαθμούς ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα των Ιωαννίνων στους δύο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες και
τελικά δικαιώθηκαν στο 65' όταν ο Ολαϊτάν νίκησε τον Ταμπάση, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Χριστόπουλου από την άλλη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ο Γεωργίου απώλεσε την σημαντικότερη ευκαιρία της και ενώ το ματς ήταν στο 0-0 και η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα ήρθε φυσιολογικά. Ατυχος στάθηκε ο Κωνσταντίνος Μπάρμπας, που γύρισε η γλώσσα του και κινδύνεψε η υγεία του.Με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α' μέρος στη Βέροια. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και ήταν ισορροπημένο με την κάθε ομάδα να έχει τις δικές της καλές στιγμές στο 45λεπτο. Η Βέροια μπήκε καλύτερα και για ένα τέταρτο κυριάρχησε, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και ο ΠΑΣ σιγά σιγά ανέβασε ταχύτητα, αναλαμβάνοντας τα ηνία.Οι γιαννιώτες μάλιστα ήταν αυτοί, που είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, ο Ντε Βινστέντι στο 16' έβγαλε τετ α τετ τον Γεωργίου, αλλά ο Καντιμοίρης δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει. Ουσιαστικά το σημαντικότερο πρόβλημα των δύο ομάδων εντοπίζεται στην τελική προσπάθεια, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες τελικές (έξι έναντι δύο), αλλά να μην είναι ικανές να απειλήσουν πραγματικά τον Ταμπάση.Το παιχνίδι στην επανάληψη στιγματίστηκε από ένα άτυχο περιστατικό, που είχε πρωταγωνιστή τον Μπάρμπα της Βέροιας στο 50'. Η μπάλα τον βρήκε στο πρόσωπο με αποτέλεσμα να γυρίσει η γλώσσα του και χάσει τις αισθήσεις του. Το παιχνίδι διεκόπη για 7-8 λεπτά και ευτυχώς το περιστατικό αντιμετωπίστηκε από τους γιατρούς των δύο ομάδων, που έσπευσαν στο πλευρό του.Η Βέροια πάντως είχε μπει δυνατά, όπως και στο α' μέρος, και έχασε διπλή ευκαιρία στο 47', 48' με τους Ολαϊτάν και Καφέ να αγγίζουν το 1-0. Αυτό τελικά έγινε στο 65' όταν ο Ολαϊτάν βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη περιοχή και από κοντά άνοιξε το σκορ για τη Βασίλισσα του Βορρά. Οι γιαννιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση. Ο Πάντος στο 80' είχε μία καλή στιγμή, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βίλα.