Ο Πανιώνιος επικράτησε 59-52 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1

Βήμα για την συμμετοχή του στα πλέι οφ της φετινής Α1 έκανε την Τετάρτη (13/4) ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε δύσκολα 59-52 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 24ης
αγωνιστικής και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, σε ισοβαθμία με το Περιστέρι. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Κρις Χουγκάζ γνώρισε ακόμη μία ήττα και υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α2, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, διατηρώντας από τα πρώτα λεπτά ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ (6-3, 5`). Στην συνέχεια, με ένα μίνι ξέσπασμα, στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι κυανέρυθροι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (14-9, 10`).Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ανώτερη από αυτή του Κρις Χουγκάζ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ηγέτη στο σκοράρισμα τον Γιάνκοβιτς, ο Πανιώνιος άνοιγε σταδιακά την διαφορά του από τον Ηρακλή (23-14, 15`). Η αστοχία των γηπεδούχων σε δίποντα και τρίποντα δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν στο σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ιστορικό στο +9 (35-26, 20`).Οι κυανόλευκοι παρουσιάστηκαν αρκετά βελτιωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, σε άμυνα και επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Δεμερτζή, ο οποίος πέτυχε δύο τρίποντα, ο Ηρακλής, με επιμέρους σκορ 10-2, πλησιάσε σε απόσταση βολής τον Πανιώνιο (36-37, 28`). Σε εκείνο το σημείο, οι νεοσμυρνιώτες αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 6-0,  ξέφυγαν εκ νέου με 7 (43-36, 29`). Οι θεσσαλονικείς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -4 (39-43, 30`), δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση.Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Με καλάθη του Δεμερτζή, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στον πόντο (44-45, 35`), με τους φιλοξενούμενους, όμως, να διατηρούν με δυσκολία το προβάδισμα στο σκορ (49-47, 37`).Ενα καλάθη του Κόβιλ και μία βολή του Τσιάρα έδωσαν αέρα πέντε πόντων στον Πανιώνιο (52-47, 38`), αλλά ο Πέτροβιτς, με τρίποντο, κράτησε τον Ηρακλή κοντά στο σκορ (50-52, 39`). Ο Δεμερτζής, με δύο εύστοχες βολές, ισοφάρισε για τον Ηρακλή (52-52, 39`), αλλά ο Μπατής, με τρίποντο, 45`` πριν την λήξη, έβαλε τρεις πόντους μπροστά τους φιλοξενούμενους, σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα.Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, οι παίκτες του Χουγκάζ δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να πανηγυρίζει την νίκη με το τελικό 59-52.