Σκορ και θέαμα πριν το ντέρμπι!

Τρείς μέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πραγματοποιήσει μία εμφάνιση ρουτίνας και να επικρατήσει του Ικαρου Καλλιθέας για την 24η αγωνιστική χωρίς να ιδρώσει. Οι πράσινοι ωστόσο επέλεξαν το δρόμο του θεάματος, πίεσης στην άμυνα και αιφνιδιασμού σε κάθε ευκαιρία και το αποτέλεσμα ήταν μία εντυπωσιακή
εμφάνιση επί των νεοφώτιστων και νίκη με 92-70. Χαρακτηριστικό της σπουδαίας εμφάνισης του τριφυλλιού ήταν πως σκόραραν όλοι παίκτες, ενώ πλέον τον σύνολο του Ομπράντοβιτς μπορεί να σκέφτεται και επισήμως την αναμέτρηση με τον αιώνιο αντίπαλό του (16/3), που θα κρίνει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η συνήθεια που έγινε λατρεία
Δεν αποτελεί πρωτοφανές φαινόμενο ο Παναθηναϊκός να "πιάνει από τον λαιμό" με την έναρξη της αναμέτρησης τον κάθε αντίπαλο. Αντιθέτως οι πράσινοι λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο σε κάθε εντός έδρας αναμέτρησή του, ιδιαίτερα με τις μικρότερης δυναμικότητας ομάδες. Ετσι λοιπόν και κόντρα στον Ικαρο Καλλιθέας, το τριφύλλι έδειξε από νωρίς άγριες διαθέσεις και προσφέροντας άπλετο θέαμα τελείωσε την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ με 32-10.Ολοι πλήν Διαμαντίδη!
Οπως είναι φυσικό, όταν μία ομάδα αποκτά σημαντικό προβάδισμα χαλαρώνει. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν ήταν περισσότερο... ανεκτικός στην άμυνα του στο 2ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πετύχουν 18 πόντους έναντι των 10 στο 1ο. Οσον αφορά την επιθετική του συγκομιδή, αυτή συνέχισε να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα, χάρις στην επιθετική πολυφωνία της ομάδας του Ζοτς, που είχε μόνο τον Διαμαντίδη (!) άποντο! Ο φωτεινός πίνακας στον ημίχρονο έγραφε 53-28 και το ροζ φύλλο αγώνα, είχε ήδη βρει τον κάτοχό του.Είπε κανείς τίποτα για τον αρχηγό;
Εντεκα στους δώδεκα παίκτες των πρασίνων είχαν σκοράρει στο 1ο μέρος και ο μοναδικός που δεν είχε "ματώσει" το διχτάκι ήταν ο αρχηγός του τριφυλλιού, Δημήτρης Διαμαντίδης. Ο 3D ωστόσο, γνωστός για το πείσμα του, φρόντισε από άποντος να γίνει ένα ένας από τους τοπ σκόρερ της ομάδας του, φτάνοντας τους 9 πόντους! Οσον αφορά την διαφορά στο σκορ αυτή παρέμεινε σταθερά στο +25 (73-48) με το 4ο δεκάλεπτο να προσφέρεται για περαιτέρω πειραματισμούς εκατέρωθεν.Ο κόσμος ζήτησε το διπλό!
Με το ματς να έχει αποκτήσει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, το μόνο που απέμενε να φανεί ήταν το τελικό σκορ, αλλά και οι πόντοι του κάθε παίκτη. Αυτοί που αγωνίστηκαν άλλωστε δεν ήταν και λίγοι, καθώς Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Αρης Λυκογιάννης είχαν ρίξει στο παρκέ κάθε τους "όπλο". Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με  ??-??, με τους περίπου 1.500 οπαδούς που βρέθηκαν στο κλειστό τον Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων να ζητάνε από τους παίκτες της ομάδας του το διπλό στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 32-10, 53-28, 73-48, 92-70