Με γκολ του Ιμπραΐμοβιτς η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Τζένοα

Επειτα από τρεις αγωνιστικές, η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες! Οι ροσονέρι, με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που πέτυχε και το μοναδικό γκολ, πήραν τη νίκη με 1-0 σε βάρος της Τζένοα στο Σαν Σίρο κι ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους ροσονέρι να είναι υποτονικοί και τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανήκει στη Τζένοα, η οποία θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να έχει ανοίξει το

σκορ με τον Τσίκο, αλλά ο Αμπιάτι απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του.

Στην επανάληψη, η Μίλαν ξεκίνησε δυνατά και μόλις 4 λεπτά αργότερα ο Ιμπραΐμοβιτς υπό τη πίεση δύο παικτών κατάφερε, έπειτα από πάσα του Πίρλο, να ανοίξει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στη συνέχεια να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους, όταν Ρομπίνιο και Ιμπραΐμοβιτς συνδυάστηκαν υποδειγματικά σε αντεπίθεση στις καθυστερήσεις, αλλά ο Φλαμινί δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς αυτό, πάντως, να στοιχήσει στην ομάδα του.