Μόνη στην 1η θέση της βαθμολογίας η Βαλένθια, μετά το 2-0 επί της Σπόρτινγ Χιχόν

Με δύο γκολ μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο η Βαλένθια επικράτησε με 2-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Primera Division και πέρασε μόνη στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 13 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι νυχτερίδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στο 7ο

λεπτό ο Φερνάντες γέμισε για τον Τοπάλ και αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.  Πριν προλάβουν να το συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι, ο Μάτα με τον Σολδάδο συνδυάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να γράφει το 2-0.

Στην επανάληψη, η Χιχόν ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε για ένα γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία ήταν το δοκάρι του Μπαράλ στο 58ο λεπτό.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και η Βαλένθια πανηγύρισε την τρίτη εκτός έδρας νίκη της.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Σάββατο (25/0