Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Ζενίτ, 6-1 επί της Σατούρν

Επίδειξη δύναμης λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ για τη 2η αγωνιστική του Europa League έκανε η Ζενίτ, που επιβλήθηκε της Σατούρν με 6-1 στο Πετρόφσκι για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ρωσίας, με τον Κερζάκοφ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έδειξε αποφασισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς και να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά από τους διώκτες της, μετά και τη λευκή ισοπαλία

με την Τερέκ στην προηγούμενη αγωνιστική. Στο 25` ο Κερζάκοφ άνοιξε το σκορ και στο 32` ο Ντάνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Λάζοβιτς και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λάζοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το μόνο που κατάφερε η Σατούρν στο πρώτο μέρος ήταν να μειώσει σε 1-3 με τον Κιριτσένκο.

Η αντίπαλος της Ενωσης αύξησε εκ νέου τη διαφορά των τερμάτων με την έναρξη του δεύτερου μέρους και στο 54` ο Κερζάκοφ έγραψε το 5-1, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Ροσίνα