Με 77-61 επικράτησε ο Αρης του Περιστερίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ενα εκπληκτικό τετράλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου εξασφάλισε μια άνετη πρόκριση στον Αρη. Οι κίτρινοι επιβλήθηκαν του Περιστερίου στο Παλέ με 77-61 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ έγραψε ένα σερί 18-0 για να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά έχασε τον Δημήτρη Βεργίνη που είναι εξαιρετικά αμφίβολος για τον αγώνα με την Ακαντέμικ Σόφιας την Τετάρτη στη Βουλγαρία.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι,

σε αντίθεση με τον Αρη που ήταν κυριευμένος από το άγχος του πρώτου αγώνα στο Παλέ και κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από το καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά (0-5). Κάπου εκεί ο Αρης άρχισε να γίνεται πιο επιθετικός στην άμυνα, αναζητώντας και το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό, ενώ η ευστοχία του έξω από τα 6,25 τον βοήθησε να ανατρέψει την διαφορά, να προηγηθεί με 14-8 (8'), αλλά και με 17-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η άμυνα ζώνης του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την εξασφάλιση α