Η πρώτη του ΟΦΗ και η τελευταία ΑΕΚ!

Χωρίς νίκη παρέμεινε η ΑΕΚ μετά το πέρας και της τέταρτης αγωνιστικής, αφού οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά ήταν ο ΟΦΗ που επικράτησε με 2-1 της Ενωσης στο Ηράκλειο, με την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου να παίρνει το πρώτο "τρίποντό" της, σκοράροντας και τα πρώτα... κανονικά της γκολ
με τους Σίσιτς και Ιωαννίδη να ευστοχούν από τη βούλα του πέναλτι. Ο Φουρτάδο μείωσε με τακουνάκι για την ΑΕΚ, που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις έναν βαθμό!Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε με τον Γουναρίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Μονιάκη, Χαριτωνίδη, Σόουζα και Ζαχαράκη στην άμυνα, τους Βερόν, Μπανούση, Ιωαννίδη στα χαφ, τους Κουτσιανικούλη και Σίσιτς στις πτέρυγες και τον Παπάζογλου στην κορυφή της επίθεσης.Από την άλλη πλευρά, ο Βαγγέλης Βλάχος είχε αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της ΑΕΚ -ιδιαίτερα στην επίθεση- σε σχέση με αυτή που παρέταξε κόντρα στον Αρη. Αναλυτικά, ο Αραμπατζής ήταν στο τέρμα, οι Κοντοές, Κουτρουμπής, Γιάγκο και Αρκούδας στην άμυνα, οι Ρίκκα και Κορδέρο στα χαφ και οι Κατίδης, Γροντής και Φούντας πίσω από τον Φουρτάδο, ο οποίος επιλέχθηκε ως ο μοναδικός προωθημένος της Ενωσης.Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, εκτός από το τελευταίο τρίλεπτο. Οι κρητικοί είχαν την απόλυτη κατοχή της μπάλας για 42 λεπτά δεν κι έκαναν ό,τι ήθελαν τους φιλοξενούμενος, οι οποίοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Γουναρίδη.Ιδιαίτερα ο Σίσιτς είχε για... πρωινό τον Αρκούδα, κάτι που ο Βλάχος προσπάθησε να διορθώσει, αλλάζοντας πλευρές μετά το πρώτο δεκάλεπτο τους Κοντοέ και Αρκούδα. Ο τεχνικός της ΑΕΚ άλλαζε συνεχώς πράγματα κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, δίχως όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα, ο Αναστόπουλος το μοναδικό που χρειαζόταν ήταν να... προσαρμόζεται στις αλλαγές του αντιπάλου του, αφού οι παίκτες του δεν είχαν πρόβλημα στο γήπεδο.Η κατοχή της μπάλας απέδωσε καρπούς για τον ΟΦΗ στο 16', όταν ο Κορδέρο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ιωαννίδη και ο Σίσιτς ευστόχησε στη εκτέλεση του πέναλτι για το 1-0. Στο 42' οι ρόλοι αντιστράφηκαν: ο Σίσιτς ανατράπηκε από τον Αρκούδα και ο Ιωαννίδης δεν αστόχησε απέναντι από τον Αραμπατζή για το 2-0 των γηπεδούχων, που έδειχναν να καθαρίζουν το παιχνίδι.Η ΑΕΚ, όμως, είχε απάντηση κι ένα λεπτό αργότερα, ο Φουρτάδο με τακουνάκι, μετά το σουτ του Κατίδη, αιφνιδίασε τον Γουναρίδη για το 2-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Ο Βλάχος ανακάτεψε την τράπουλα στην ανάπαυλα κι έριξε στην μάχη τους Γκερέιρο και Κατσικοκέρη, σε μια προσπάθεια να φανεί η ομάδα του πιο επιθετική. Πράγματι, η Ενωση πήρε στον έλεγχό της την κατοχή της μπάλας, όμως μόνο μέσω στημένων κατάφερε να... αγχώσει τον Γουναρίδη.Αντίθετα, οι γηπεδούχοι μπορεί να έριξαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν όμως τις δύο κορυφαίες στιγμές για να πετύχουν ένα γκολ. Και τις δύο τις σπατάλησε ο Σίσιτς, ο οποίος σε ισάριθμα τετ α τετ με τον Αραμπατζή (59' και 75'), δεν κατάφερε να κερδίσει τον έλληνα τερματοφύλακα.Στα τελευταία λεπτά, ο Βλάχος έπαιξε με τρεις στην άμυνα