Φιλική νίκη του Ηρακλή επί του Ολυμπιακού Βόλου

Ο Ηρακλής με πολύ καλή εμφάνιση -στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως- κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1 στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο. Οι κυανόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν μέσα σε ένα 20λεπτό να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.Στο πρώτο ημίχρονο οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας ωστόσο μετά το 20' ο ρυθμός του
αγώνα έπεσε και οι παίκτες του Γιώργου Στράντζαλη έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν με γκολ του Παλαιολόγου . Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τον κόσμο να στέλνει για άλλη μια φορά το μήνυμα του: "Εμείς μαζί σε όλη την Ελλάδα, εσείς μεταγραφές να ανέβει η ομάδα".Ολική ανατροπή στο β' ημίχρονο με τους κυανόλευκους να μετουσιώνουν σε γκολ τις ευκαιρίες και να φτάνουν αρχικά στο 52' στην ισοφάριση με τον Πασχάλη Βουτσιά. Στο 77' ο Χιονίδης νίκησε σε τετ-α-τετ  τον Γκότοβο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα υπήρξε ένταση ανάμεσα  στους οπαδούς των δύο ομάδων και συγκεκριμένα στο πέταλο των φιλοξενουμένων. Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ  της αναμέτρησης.Εξαιρετικό ντεμπούτο για τον Ράντοβαν Κριβόκαπιτς με τη φανέλα του Ηρακλή, ο οποίος ξεκίνησε βασικός και κατά την αντικατάστασή του απέσπασε το πιο θερμό χειροκρότημα από τους φίλους του Γηραιού. Τον Ιταλό πορτιέρο Φάμπιο Καντινιάνι τσέκαρε στο β' ημίχρονο ο Γιώργος Στράντζαλης.ΗΡΑΚΛΗΣ: Φιρινίδης (46′ Καντινιάνι), Σουλίδης (46′ Χιονίδης), Βαγγελόπουλος, Νατσούρας (15′ Τροίρης), Γεωργίου (87′ Μαυρίδης), Λιαπάκης (62′ Νατσιόπουλος), Κριβόκαπιτς (64′ Κωνσταντινίδης) (68′ Σαββίδης), Βουτσιάς (71′ Τσιλιανίδης), Στεφανίδης, Λιόλιος, Παπαστεριανός.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γκίτκος (46′ Ρόκα), Στουρνάρας, Κασιαρός, Γκότοβος, Παλαιολόγος, Πινδώνης, Μπολάτι, Ουαρμπίντε (87′ Γαλάνης), Ντε Βάλις (53′ Παππάς), Ανιέτε, Γιένγκα.