Μπαρτζώκας: Να μας γίνει μάθημα...

Ως ένα καλό μάθημα για τον Ολυμπιακό χαρακτήρισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας την ήττα από τη Μακάμπι, στο τελευταίο ματς των ερυθρόλευκων στο τουρνουά της Νυρεμβέργης.Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 74-92, καθώς έχασε τον έλεγχο του ματς στα τελευταία λεπτά και ο τεχνικός των ερυθρόλευκων σχολαίσε στο αρχικό του σχόλιο: "Κάποιες ήττες σε αυτή την περίοδο είναι πολύ χρήσιμες. Θέλω να δώσω ένα ελαφρυντικό στα παιδιά γιατί ήταν
πολύ δύσκολη η προηγούμενη εβδομάδα. Έπαιξαν τρία δυνατά φιλικά, είχαν ένα ταξίδι και οι μέρες που έμειναν στην Αθήνα ήταν γεμάτες υποχρεώσεις με φωτογραφίσεις και τη media day. Δεν είχαν χρόνο να ξεκουραστούν. Γενικότερα είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που παίζουμε".Στη συνέχεια και αναφερόμενος στο ματς με τη Μακάμπι, ο Μπαρτζώκας είπε: "Σήμερα παρατήσαμε γρήγορα το παιχνίδι όταν αυτό στράβωσε, ωστόσο, έχουμε πολλά πράγματα να διδαχθούμε. Η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελευταία περίοδο ήταν ένας συνδυασμός του εκνευρισμού που δημιούργησαν κάποια σφυρίγματα των διαιτητών και της κούρασης των τελευταίων ημερών. Σίγουρα δεν παίξαμε καλά και κάποια στιγμή, κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκαμε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι,δεν ευστοχήσαμε.Στην άμυνα δεχθήκαμε πολλούς πόντους από λάθη, αλλά από ένα σημείο και μετά φάνηκε ότι δεν είχαμε κουράγιο. Προτιμήσαμε, όταν κάναμε τον καλοκαιρινό σχεδιασμό να παίξουμε δυνατά φιλικά. Προτιμήσαμε ομάδες Ευρωλίγκας, όπως η Μπάμπεργκ ενώ με την Κίμκι ήταν σαν άτυπο Super Cup".Κλείνοντας, ο Μπαρτζώκας υπογράμμισε πως η ήττα αυτό πρέπει να γίνει μάθημα στους παίκτες του, ενόψει της συνέχειας: "Η ήττα από τη Μακάμπι πρέπει να μας γίνει μάθημα. Και θέλω να πω κάτι όχι μόνο για να το ακούσουν οι παίκτες, αλλά και όσοι βρίσκονται γύρω από την ομάδα. Ο Ολυμπιακός πρέπει να παλεύει για κάθε κατοχή μπάλας. Αυτό είναι και θέμα του δίδυμου ψηλών που υπάρχει εκείνη τη στιγμή στο παρκέ, για παράδειγμα ένα δίδυμο Πρίντεζη Χάινς και με 3άρι όχι τον Παπανικολάου, αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ.Σε όλα τα φιλικά που έχουμε παίξει ως τώρα οι αλλαγές γίνονται σύμφωνα με τον χρόνο, μιας και δεν θέλουμε κανείς να ξεπεράσει τα 20 λεπτά σε κάποιο ματς, δεν έχει να κάνει με την απόδοση των παικτών, ωστόσο το ριμπάουντ είναι κάτι που με απασχολεί πολύ".