Στο 1-1 η Σίτι με την Αρσεναλ, νίκησε η Τότεναμ

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι, με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League. Οσο για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού, Τότεναμ, νίκησε με 2-1 την ΚΠΡ, σε ματς για την 5η αγωνιστική
της Premier League.Το ματς στο Μάντσεστερ είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Η Σίτι, όμως, ευτύχησε να πάρει κεφάλι σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης.Με γκολ του Λέσκοτ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 40` και η Αρσεναλ δεν είχε χρόνο να αντιδράσει. Ετσι, οι γηπεδούχοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος δεν κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη και το... πλήρωσαν.Ο Κοσιενλί ισοφάρισε στο 82` για τους Κανονιέρηδες, οι οποίοι λίγο έλειψε να κλέψουν και τη νίκη, καθώς στις καθυστερήσεις, ο Ζερβίνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία.Στο άλλο ματς των 18:00GR η Τότεναμ, αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, βρέθηκε να χάνει από την ΚΠΡ στο 33`, η οποία άνοιξε το σκορ με τον Ζαμόρα.Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι Πετεινοί βελτίωσαν σημαντικά την απόδοσή τους και γύρισαν το ματς, παίρνοντας τη νίκη με 2-1, σημειώνοντας 2 γκολ σε 1 λεπτό!Στο 60` ο Φορλίν έκανε το 1-1 με αυτογκόλ, ενώ το 2-1 για την Τότεναμ έγραψε ο Ντεφό στο 61`.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:Σάββατο (22/9)Σουόνσι Σίτι - Εβερτον 0-3 (22' Ανιτσέμπε, 44' Μιραλάς, 82' Φελαϊνί)Γουίγκαν - Φούλαμ 1-2 (90'+1' Κονέ - 31' Ρονταλέγκα, 68' Νταφ)Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-1 (90'+3' Νόλαν - 9' Φλέτσερ)Γουέστ Μπρομ - Ρέντινγκ 1-0 (71' Λουκάκου) Σαουθάμπτον - Αστον Βίλα 4-1 (58', 90'+4' πέν. Λάμπερτ, 63' Κλάιν, 72' Πάντσιον - 35' Μπεντ)Τσέλσι - Στόουκ Σίτι 1-0 (85' Κόουλ)Κυριακή (23/9)Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γ.  1-2 (46` Τζέραρντ - 51` Ράφαελ, 81` Φαν Πέρσι)17:00 Νιούκαστλ - Νόριτς Σίτι  1-0 (19` Μπα)Μάντσεστερ Σ. - Αρσεναλ  1-1 (40` Λέσκοτ - 82` Κοσιελνί)Τότεναμ - ΚΠΡ 2-1 (33` Ζαμόρα, 60` Φορλίν (αυτ.) - 61` Ντεφό)