Εντός έδρας νίκη για την Ατλέτικο, 2-0 τη Χετάφε

Την Μπαρτσελόνα στην 4η θέση έπιασε η Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο, μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Χετάφε στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Primera Division.

Αν και η Χετάφε παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο μέρος και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, η αντίπαλος του Αρη στο Europa League

ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 38ο λεπτό ο Σιμάο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή σημάδεψε το δεξί δοκάρι, στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στον Κοντίνα και κατέληξε στα δίχτυα.

Πλούσιο θέαμα προσέφεραν και οι δύο ομάδες στην επανάληψη με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δημιουργικοί, αλλά η Ατλέτικο απειλούσε περισσότερο την αντίπαλη εστία.

Αποτέλεσμα της πίεσης των ροχιμπλάνκος ήταν να έρθει και δεύτερο γκολ στο 73ο λεπτό. Ο Ρέγιες γέμισε ωραία για τον Βαλέρα, αυτός έβγαλε την ασίστ για τον Ντιέγκο Κόστα, που από κοντά έγραψε το 2-0