Με 2-1 κέρδισε την Ροστόφ η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, Ρούμπιν Καζάν

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ρούμπιν Καζάν πέτυχε την ανατροπή, επικράτησε με 2-1 της Ροστόφ για την 24η αγωνιστική του ρωσικού πρωταθλήματος και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου, Ζενίτ.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παβλένκο έβαλε τη Ροστόφ μπροστά στο σκορ στο 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Champions League

απάντησε άμεσα και στο 10` ο Νάτσο ισοφάρισε σε 1-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάρτινς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έβαλε τη Ρούμπιν μπροστά στο σκορ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για τρίτο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να το πετύχουν, ενώ στο 67` το τέρμα του Ορέκοφ ακυρώθηκε, καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ενώ η Ρούμπιν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπαλιάκιν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86`.

Πλέον, η αντίπαλος των πρασίνων βρίσκεται έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή και τη Ζενίτ, από την οποία έχει δύο παιχνίδια