Η Ανόρθωση επιβλήθηκε με 4-0 του Ερμή και παραμένει στην 1η θέση του κυπριακού πρωταθλήματος

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει η Ανόρθωση. Η ομάδα του Γκιγιέρμο Ογιος επιβλήθηκε με 4-0 του Ερμή Αραδίππου στο Αντώνης Παπαδόπουλος και παραμένει στην θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ που ακολουθούν στη 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι

από τα πρώτα λεπτά και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Καφού, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο 45ο λεπτό ο Καφού εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Μαρτορέλ και άνοιξε το σκορ για την κυρία.

Το τέρμα αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών της Ανόρθωσης στην επανάληψη. Ο Λίσιο με πλασέ στο 51` διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 75` ο Ράμος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Καφού τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90`, ύστερα από κάθετη πάσα του Κονσίστρε, ενώ στην εκπνοή του αγώνα ο Πόνζο είπε όχι στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαραγκός, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να κάνει πέντε τα τέρματα της ομάδας του.