Απάντησε με νίκη η Σίτι

Μια δύσκολη και σημαντική νίκη που τη διατήρησε σε απόσταση 5 βαθμών από τη Γιουνάιτεντ, πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην ΚΠΡ με 3-2 στο "Λόφτους Ρόουντ", μια έδρα που η Τσέλσι είχε ηττηθεί.

Η ΚΠΡ φιλοξενούσε στην έδρα της την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι και κατάφερε να την αιφνιδιάσει στο 28 με τον Τζέι Μπόθροιντ να σκοράρει με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας. Η Σίτι όμως αντέδρασε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Μίλνερ

να βρίσκει μέσα στην περιοχή το Ντζέκο, και το βόσνιο στο 43 να ισοφαρίζει και να φτάνει τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Ντάβιντ Σίλβα, που με σουτ στην αριστερή γωνία της εστίας έκανε το 1- 2 στο 52ο λεπτό. Κι ενώ η Σίτι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, η ΚΠΡ κόντρα στη ροή του αγώνα απέδειξε γιατί κέρδισε την Τσέλσι, ισοφαρίζοντας με τον Χέινταρ Χέλγκουσον, ύστερα από πάσα του Μπόθροιντ, στο 68ο λεπτό.

Το ματς είχε αποκτήσει δαιμωνιώδη ρυθμό και 5 λεπτά αργότερα ο Τουρέ πήρε πάλι το όπλο του δίνοντας προβάδισμα ξανά στους "Πολίτες" με καρφωτή κεφαλιά με το σκορ να διατηρείται ως το τέλος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής:
Σάββατο (5/11)
Νιούκαστλ - Εβερτον 2-1( 12 αυτογκόλ Χάιτινχα, 29 Ράιαν Τέιλορ - 45+1 Ρόντγουελ)
Αρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 3- 0 (Φαν Πέρσι 22, Βερμάελεν 39, Αρτέτα 74)
Αστον Βίλα - Νόριτς Σίτι 3-2 (Μπεντ 31- 59, Αγκμπονλαχόρ 47 / Πίλκινγκτον 26, Μόρισον 77 )
Μπλάκμπερν - Τσέλσι 0-1 (Λάμπαρντ 51 )
Λίβερπουλ - Σουόνσι Σίτι 0-0
Μάντσεστερ Γ. - Σάντερλαντ 1- 0 (αυτογκόλ Γουές Μπράουν 45+1 )
ΚΠΡ - Μάντσεστερ Σ. 2-3 (Μπόθροιντ 28, Χέλγκουσον 68/ Ντζέκο 43, Σίλβα 52, Τουρέ 73)