«Καρχαρίας» ο ΛεΜπρον...«κατασπάραξε» τους Νετς (vid's)

Με μια «Βασιλική» εμφάνιση ο ΛεΜπρον Τζέιμς ήταν αυτός που οδήγησε το Μαϊάμι σε μια πολύ δύσκολη νίκη μέσα στο σπίτι των Νετς με 102-96, φτάνοντας την σειρά στο 3-1 και απέχοντας μια νίκη από τον τελικό της Ανατολικής περιφέρειας.

Ο ΛεΜπρον σκόραρε 49 πόντους με 14/26 σουτ, 14/19 βολές, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ήταν αποτελεσματικός και στην άμυνα του πάνω στον Τζο Τζόνσον στα τελευταία δυο λεπτά. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, με τον Πολ Πιρς

να βάζει μπροστά το Μπρούκλιν με 90-89 στο 4'25'', με τον Κρις Μπος με τρίποντα στα 57'' για την λήξη να λύνει τον γόρδιο δεσμό γράφοντας το 94-97, και ουσιαστικά γέροντας την πλάστιγγα στην πλευρά των Χιτ.

Εκτός από τον ΛεΜπρον, ο οποίος έσπευσε να δικαιώσει τον Πολ Πιρς, ο οποίος χαρακτήρισε τους back to back πρωταθλητές του NBA με καρχαρίες, που επιτίθενται όταν μυριστούν αίμα, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντουέιν Ουέιντ με 15 πόντους (7/13 σουτ), ενώ 8 πόντους (2/3 τριπ.) και 7 ασίστ είχε ο Μάριο Τσάλμερς. Για τους Νέτς, που δύσκολα θα μπορέσουν να επιστρέψουν από το 1-3, 18 πόντους με 5/15 σουτ είχε ο Τζο Τζόνσον, με τον Πολ Πιρς να έχει 16 πόντους με 0/4 τρίποντα. Τέλος, Σον Λίβινγκστον και Ντερόν Ουίλιαμς πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να έχει και 7 ασίστ.

Την τιμή τους κράτησαν ψηλά οι Μπλέιζερς, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση απέναντι στους Σπερς, τους οποίους κέρδισαν στον Πόρτλαντ με 103-92 μειώνοντας την σειρά σε 3-1 και γλυτώνοντας το «σκούπισμα». Οι παίκτες του Τέρι Σκοτς εμφανίστηκαν αποφασισμένοι για τη νίκη στην 3η περίοδο όταν και έφτασαν την διαφορά +17 (85-68), για να την ανεβάσουν στο +20 (94-74) στην 4η περίοδο, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 25 πόντους (11/21 σουτ), ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πρόσθεσε 19 πόντους. Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκολας Μπατούμ με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 17 πόντους πέτυχε ουσιαστικά από το πουθενά...ο παγκίτης Ουίλ Μπάρτον. Για τους Σπερς, που δεν εμφανίστηκαν με διάθεση να φτάσουν στο 4-0, 14 πόντους είχε ο Τόνι Πάρκερ και 12 πόντους ο Τιμ Ντάνκαν.