Αυτόχειρας αλλά...ζωντανός Ολυμπιακός (78-76 και 1-2) vid

Μετά από ενα ματς σαν ημιτελικό Φάιναλ Φορ και ..βάλε, ο Ολυμπιακός νίκησε στο κατάμεστο ΣΕΦ την Ρεάλ με 78-76 δίκαια πάντως και μείωσε σε 1-2 σε νίκες και ελπίζει με επόμενο ραντεβού την Τετάρτη πάλι στο Φάληρο. Πάντως και πάλι ο Ολυμπιακός δεν είχε διάρκεια και συνέπεια και κυριολεκτικά ήταν

σαν αυτόχειρας σήμερα και γλίτωσε από θαύμα στο τέλος με τραγικά λάθη και από τον πάγκο του αλλά και από μεγάλους του παίκτες όπως ο Σπανούλης στα τελευταία λεπτά. Σε ένα διάστημα που η ελληνική ομάδα πνίγηκε από το άγχος και πλήρωσε το έμεινε χωρίς ποντο για 5' στην 4η περίοδο και οι διαφορές των 10-12π χάθηκαν με την Ρεάλ να περνά και μπροστά στο 39'! Εκεί ο Ολυμπιακός στάθηκε και τυχερός αλλα πρέπει να προβληματιστεί καθώς δεν έχει ισορροπία άμυνας επίθεσης ενώ σήμερα κέρδισε με ανύπαρκτους τους Μίροτιτς-Μπουρούση. Ομως έχει τεράστιο πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και ας κατέβασε το σκορ της ισπανικής ομάδας με την καλύτερη επίθεση στην Ευρώπη και που έκανε την 4η ήττα της φέτος σε όλες τις διοργανώσεις. Και όλα αυτά με ένα τρομερό Ντάνστον και αστοχία στα τρίποντα.

ΤΟ ΦΙΛΜ

Ο Ολυμπιακός με την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου της Μαδρίτης στο 2ο ματς, δηλαδή με αλλαγές στα σκριν και με τσαμπουκά μπήκε δυνατα. Αποφασιμένος και με τον Λοτζέσκι με καλη ψυχολογία στο 3 σαν βασικός,έβαλε την μπάλα στην ρακέτα και με 11π του Ντάνστον πήρε καλές διαφορές (13-13,23-15),Ο Ροντρίγκεζ μπήκε στο διάστημα εκείνο και συμμάζεψε την Ρεάλ δίνοντας και λύσεις με τον Ρέγες στην ρακέτα με θραύση μέσα στην ρακέτα. Μάλιστα είδαμε μετά από καιρό και τον τραυματία Κάρολ να γυρίζει και η Ρεάλ ισορρόπησε κάπως και από τους 13π μείωσε στο 45-36 από 32-19 στο ημίχρονο. Με τον Ρούντι να δέχεται και ένα αντιαθλητικό φάουλ από τον Κόλινς, τον Ολυμπιακό να έχει τα ριμπάουντς (20-12) με το πάθος του και παρά την αστοχία με 1/6τρ . Αλλά και με μεγάλη ευστοχία(14/16!) στις βολές που ήταν το μεγάλο του πρόβλημα στην Μαδρίτη. Στο διάστημα αυτό η Ρεάλ πήγε σε πολλά(5/14) τρίποντα και δεν είχε πολύ ισορροπία και με τον Μπουρούση να μένει στο μηδέν.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά. Η Ρεάλ με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια ροκάνισε και μείωσε 49-47 στο 24 ΄και με τον Πρίντεζη να φορτώνεται με 4φ. Ο Πέτγτουεϊ όμως με τρίποντο και το πάθος στην άμυνα και μια τεχνική ποινή στον Ρούντι έφεραν το 56-49. Με τον Ντάνστον να σκεπάζει τα καλάθια και τον Μπουρούση εξαφανισμένο, ο Ολυμπιακός πήγε και στο 63-53 στο 29' και ενώ ο Γιουλ πάλευε στα τελευταία λεπτά μόνος του να κρατήσει την διαφορα. Αναίτια ο Μπαρτζώκας επέμενε στον Λοτζέσκι και η Ρεάλ ροκάνισε με τον Ολυμπιακό να πάιζει συνεχεια με τρίποντα με τον Πέτγουεϊ. Ετσι το 65-55 έγινε 68-65 στο 34'. Και με την ελληνική ομάδα να μένει 5' χωρίς πόντο. Με λάθη από τον πάγκο εδώ. Με αυτά και με αυτά ήρθε η ώρα των μεγάλων παικτών με τον Σπανούλη να σπάει με τρίποντο το κακό ρεκόρ αλλά τον Ροντρίγκεζ να απαντά. Και το ματς θρίλερ με 73-72 στο 38'30''! Ασύλληπτο φινάλε. Η Ρεάλ με τον Ροντρίγκεζ προσπερνά με 73-74 και ο Πρίντεζης με τρίποντη μπόμπα στα 22'' από την γωνία γράφει το 76-74 με τον έλληνα παίκτη αν και με 4φ ξεχασμένο από τον Μπαρτζώκα στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός έκανε γρήγορο φάουλ και ο Ρέγες έχασε την δεύτερη βολή (76-75). Ο Πέτγουεϊ έχασε και τις 2 βολές όμως στα 18'' και τελικά ο Ροντρίγκεζ πήρε το φάουλ και τις βολές αλλά έχασε την μια βολή(76-76)! Στα 9''! Η Ρεάλ έκανε μάλιστα φάουλ στον Σλούκα για να έχει την τελευταία επίθεση με τον πρώτο με 2/2β να γράφει το 78-76. Και ο Γιουλ κέρδισε φάουλ από το Σπανούλη που φυσικά δεν το ήθελε! Ο Γιουλ όμως ήταν μοιραίος και έχασε και τις 2 βολές και τέλος!

Δεκάλεπτα: 23-15,45-38,65-58,78-76
Τρίποντα:5/18-9/24
Ριμπάουντς: 34-30
Λάθη:12-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11,Ντάνστον 21(9/10δ,9ρ), Σπανουλης 17(6/10δ,1/5τρ,4ας,5λ), Παπαπέτρου 2,Σλούκας 5(0/2σ), Κόλινς 2,Σίμονς 4,Πρίντεζης 5,Μάντζαρης .Λοζέσκι 11
ΡΕΑΛ(Λάσο):Ρούντι 18(3/8δ,3/5τρ), Ρεγες 13,Μίροτιτς 5(2/5σ), Ροντρίγκεζ 9(7/12δ,1/4τρ), Κάρολ,Ντάρντεν 5,Γιουλ 16(3/6δ,3/7τρ), Μπουρούσης (0/2τρ,5ρ,2ας,1λ σε 17'), Σλότερ,Μέχρι