Σόου Όλντριτζ-Λίλαρτ και «break» για Πόρτλαντ στο Χιούστον!!!

Τα 4 «break» στις 7 προηγούμενες σειρές των πλέι-οφς του ΝΒΑ έμοιαζαν με πρόκληση για το Πόρτλαντ, λίγο πριν το τζαμπ-μπολ του στο Χιούστον. Και οι Μπλέιζερς κατάφεραν να «σπάσουν» νωρίς-νωρίς την έδρα των Ρόκετς, εκμεταλλευόμενοι τα ξημερώματα της Δευτέρας (21/4) την… πρόκληση του κόουτς Κέβιν ΜακΧέιλ να μην προτιμήσει τα «νταμπλ-τιμ» στο μαρκάρισμα του ΛαΜάρκους Όλντριτζ. Ο σταρ του Πόρτλαντ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 46π, ενώ
είχε και 18ριμπ. στον θρίαμβο της ομάδας του στο Τέξας με 122-120 στην παράταση (κ.α. 106-106), για το 1-0 στη σειρά και το «κλέψιμο» του πλεονεκτήματος έδρας! Ο Όλντριτζ είχε 15/29διπ.-2/2τριπ.-10/13βολ. σε 45΄, λίγο πριν αποβληθεί με 6 φάουλ στο έξτρα πεντάλεπτο για σκριν πάνω στον Μπέβερλι, στο 1΄04΄΄ για την λήξη), αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ντέιμιαν Λίλαρντ στην επίθεση και συνέχισε την πολύτιμη δουλεία του στην άμυνα ο Νικολά Μπατούμ. Οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» από το -13 του 38΄ και το -11 (με 85-96) στα 4΄38΄΄ της κανονικής διάρκειας, αφού οι Όλντριτζ-Λίλαρντ (31π.-6/11διπ.-3/7τριπ.-10/12βολ.-9ριμπ.-5ασ.) πέτυχαν 30 από τους 33π. της ομάδας τους (19 ο πρώτος και 14 ο δεύτερος!), με τον Λίλαρντ να ισοφαρίζει 104-014 στα 24΄΄ και τον Όλντριτζ να στέλνει το ματς στην παράταση, με φόλοου στα 2,9΄΄! Οι Μπλέιζερς (Μάθιους 18π.-1/7τριπ.-3κλεψ.) χρειάστηκαν ένα μικρό comeback και στο έξτρα πεντάλεπτο, στο οποίο βρέθηκαν πίσω με 112-106, αλλά με δύο τρίποντα των Όλντριτζ (είχε 2/2, ενώ σε όλη τη σεζόν πέτυχε… 3/15!) και Μπατούμ (14π.-9ριμπ.) ισοφάρισαν. Ο Γάλλος, μάλιστα, όταν μάρκαρε τον Τζέιμς Χάρντεν, τον υποχρέωσε σε 1/7 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και 0/4 στην παράταση! Ο σταρ του Χιούστον είχε μεν 27π., αλλά με 8/28 σουτ (5/14διπ.-5/14τριπ.) και στο φινάλε της παράταση δεν βρήκε δις στόχο, καθώς προτίμησε τρίποντο στα 10,6΄΄ με το σκορ στο 120-121 και στην εκπνοή δεν σκόραρε ούτε από τα 5μ., ενώ ήταν εκείνος που είχε αστοχήσει και στο τελευταίο σουτ στο 48λεπτο… Για τους Ρόκετς, πήγαν χαμένοι οι 27π. (αλλά με 9/21διπ.-9/17βολ.)-15ριμπ. του Ντουάιτ Χάουαρντ, οι 24 του Τσάντλερ Πάρσονς και οι 14 του Τζέρεμι Λιν. Ο κόουτς ΜακΧέιλ, εκτός του ότι δεν θέλησε να δώσει βοήθειες στο μαρκάρισμα του Όλντριτζ, έχασε και την «μάχη» της ρακέτας, αφού στην προσπάθειά του να περιορίσει τον σταρ του Πόρτλαντ, έπαιξε συχνά με δύο σέντερ (Χάουαρντ-Ασίκ) ή με μοναδικό ψηλό τον (πάουερ-φόργουορντ) Τέρενς Τζόουνς, που πάντως είχε 12π.-13ριμπ.. Ο Όλντριτζ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με καμία άμυνα, σκοράροντας 16π. (οι 12 σε 4η περίοδο και παράταση) με 6/11 σε post-up καταστάσεις, άλλους 12π. με 5/10 από τζαμπ-σουτ και 18π. με 6/10 προσπάθειες από άλλες καταστάσεις, για το 5ο «break» στα πρώτα ματς των 8 ζευγαριών των πλέι-οφς! Τον ρόλο του "ήρωα", πάντως, είχε και ο Λίλαρντ με το γκολ-φάουλ για το 119-118! Λίγο νωρίτερα, η Ουάσινγκτον είχε «αλώσει» το Σικάγο για το 1-0 επί των γηπεδούχων Μπουλς! Οι Ουίζαρντς κατάφεραν να «κλέψουν» το αβαντάζ έδρας με 102-93, χάρη στο εκπληκτικό ματς του Νένε (24π.11/17διπ.-8ριμπ.), που τα κατάφερε εξαιρετικά κόντρα στο φαβορί για το βραβείο του κορυφαίου αμυντικού της σεζόν, Τζοακίμ Νοά (10π.-4/6διπ.-10ριμπ.-4ασ.). Αλλά κυρίως χάρη στην άμυνά τους στην 4η περίοδο. Οι Μπουλς προηγήθηκαν 54-48 στο ημίχρονο και 64-51 στο 27΄, με 8π. του Ντανλίβι στο 3ο δωδεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια «εγκλωβίστηκαν» και παρότι είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Νοά 10π., Όγκουστιν και Χάινριζ από 16π., αλλά με 3/15 και 7/16 σουτ αντίστοιχα, Μπάτλερ 15π., Γκίμπσον 12π., Μπούζερ-Ντανλίβι από 11π.) σκόραραν μόλις 11π. στα 9 τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου και άλλους 18 στην 4η, στην οποία οι πρωτευουσιάνοι είχαν επιμέρους σκορ 30-18! Η Ουάσινγκτον, με όλους τους βασικούς στους +13π. (Νένε 24, Αρίζα 18, Ουόλ 16π.-4/14 σουτ, Γκορτάτ 15π.-13ριμπ., Μπιλ 13) και τον Αντρέ Μίλερ να προσθέτει 10 από τον πάγκο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 92-88 (καλάθι του Νένε) στα 2΄41΄΄, με επιμέρους 12-1(!) και υποχρέωσε το Σικάγο σε κακές επιλογές στην επίθεσή του, αναγκάζοντας τους Μπουλς να επιβεβαιώσουν τους 93,9π. μ.ο. που σκόραραν στην κανονική σεζόν, που ήταν η… χειρότερη επίδοση στην Λίγκα! «Αυτή η σειρά χρειάζεται και επίθεση αλλά και άμυνα», τόνισε σεμνά για τους 24π. του ο Νένε, που είχε ρεκόρ καριέρας με 7/13 σουτ και 14π. με σουτ από τα 4-5μ., ενώ στην ρέγκιουλαρ-σίζον πετύχαινε από αυτή την απόσταση 4,2π. με 42,6%! Ο κόουτς των Μπουλς, Τομ Θίμποντο, σχολίασε απλώς ότι «όλοι μας μπορούμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα για να βοηθήσουμε την ομάδας μας και νομίζω πως είμαστε πολύ καλύτεροι από την εικόνα που δείξαμε στο 1ο ματς»…