Καθάρισαν Λεβαντόφσκι και Μίλερ

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λεβαντόφσκι και Μίλερ που πέτυχαν από δύο γκολ η Μπάγερν επικράτησε με 4-2 της Βέρντερ, για την 19η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκας.

Οι Βαυαροί με αυτή τη νίκη κράτησαν τη διαφορά στο +16 από την δεύτερη Λεβερκούζεν, ενώ με την σειρά της η ομάδα της Βρέμης έμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού με 16 πόντους.

Έκτη σερί νίκη για την ομάδα του Γιουπίσει Χάινκες που φαίνεται να έχει καθαρίσει την υπόθεση πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 25’ μετά από
φάση που ξεκίνησε από την δεξιά πλευρά Εγκστέιν να δίνει στον Κρούσε και αυτός με κάθετη πάσα βρήκε τον Γκόντολφ που νίκησε τον Ούλριχ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μπάγερν απάντησε πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41 με τον Τόμας Μίλερ να πετυχαίνει το 1-1. Η ανατροπή για τους γηπεδούχους την έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 63’, αλλά η ομάδα της Βρέμης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 74’ χάρη σε αυτογκόλ τους Σούελε. Η Βέρντερ δεν άντεξε πολύ και η Μπάγερν που ξαναπήρε το προβάδισμα μόλις δυο λεπτάά με γκολ μετά με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λεβαντόφσκι. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μίλερ ο οποίος πέτυχε και αυτός το δεύτερο δικό του γκολ.