Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΠΑΟΚ 71-61: Πάλεψε αλλά έχασε την πρωτιά από την φιναλίστ

Χάποελ Ιερουσαλήμ και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν ισοδύναμα την περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, αλλά η Χάποελ είχε περισσότερες λύσεις και επικράτησε με 81-71, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (79-77 είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ). Ανεβαίνουν στο 4-1 οι Ισραηλινοί, θα είναι στην πρώτη θέση του ομίλου, Στο 3-2 ο Δικέφαλος,

που θα βρίσκεται στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Τζόνσον με 16 και Χάνκινς οι καλύτεροι παίκτες της ομάδας από την Ιερουσαλήμ, καθοριστικός στο τέλος ο Ράντολφ. Πολύ καλός για άλλο ένα ματς του ΠΑΟΚ ο Γκίλμορ (12 πόντοι), ενώ βοήθησε πολύ ο Τσαϊρέλης. Πολύ άστοχοι οι Φρίντρικσον και Χάρισον.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0, κρατώντας τους Ισραηλινούς χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Οι –τυπικά-γηπεδούχοι απάντησαν και μπήκαν πολύ γρήγορα σε θέση οδηγού (12-9). Ο Γκίλμορ έδωσε πολλές λύσεις στους Θεσσαλονικείς με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με τις 2 ομάδες ισόπαλες (16-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χάποελ ξεκίνησε με σερί 6-0 για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας (22-16). Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στην επίθεση, αφού χρειάστηκε να περάσουν 4.30 λεπτά να βάλει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς. Με τρίποντα των Μπλέιζερ και Σμιθ (του δεύτερου από το κέντρο!) η διαφορά θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (32-22), με τον Μπελιάουσκας να δίνει ανάσα στον «Δικέφαλο». Η άμυνα του ΠΑΟΚ θα βελτιωθεί αισθητά, αλλά οι παίκτες του δεν είναι εύστοχοι από την γραμμή των βολών. Παρόλα αυτά, η ελληνική ομάδα είναι κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να τελειώνει 33-30 υπέρ της Χάποελ.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά αλλά δεν είχε συνέπεια. Οι Ισραηλινοί βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Χάσκινς και πήραν ξανά διαφορά 6 πόντων (42-36). Με καλάθι του Σχίζα στο 25’ το σκορ έγινε 42-38. Ακολούθησε ένα τρομερό σερί 12-0 για την Χάποελ που εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (54-38), που αμυντικά δυσκόλεψαν τρομερά τους φιλοξενούμενους . Το δεκάλεπτο θα τελειώσει 54-40, με τον ΠΑΟΚ να πρέπει να ανέβει βουνό, για να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά στην άμυνα, αναγκάζοντας τους παίκτες της Χάποελ σε λάθη. Επιθετικά οι Χάρισον και Τσαϊρέλης του έδωσαν πολύτιμες λύσεις για να μειώσει στους 8 (59-51). Με 2 βολές του Τζόνσον η διαφορά θα πάει ξανά στους 10 (61-56), ο Τσαϊρέλης θα απαντήσει κι ο Φρίντρικσον θα πετύχει τρίποντο για το 61-56. Η ομάδα από την Ιερουσαλήμ θα χάσει 2 επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ θα κάνει λάθος κι ο Ράντολφ θα πετύχει τρίποντο για το 64-56, γέρνοντας την πλάστιγγα στους γηπεδούχους. Ο Δικέφαλος συνεχίζει να είναι στο ματς και θα κάνει το 66-61 με τον Μπελιάουσκας. Ο Κάριγκτον, όμως, θα δώσει την χαριστική βολή και ο Σμιθ θα διαμορφώσει το τελικό 71-61.

Πόντοι ανά περίοδο: 16-16, 33-30, 54-40, 81-71

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τσίκιτς): Σμιθ 12 (0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Τζόνσον 16 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ράντολφ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μπλέιζερ 6, Χάνκινς 11 (5/10 βολές, 4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Κάριγκτον 7, Λεμάρ 3, Καχασβίλι 1, Κορνίλιους, Ζούσμαν, Πόλεγκ, Εντούρ

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χάρισον 12 (7/8 βολές, 1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Σχίζας 7, Μπελιάουσκας 7, Φρίντρικσον 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άλστον 4, Τσαϊρέλης 10 (5/9 δίποντα), Σμιθ, Τσιακμάς, Μαργαρίτης 2, Σωτηρίου

Χάποελ Ιερουσαλήμ: 20/34 βολές, 15/27 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 39 (27-12) ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

ΠΑΟΚ: 14/20 βολές, 13/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 29 (21-8) ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, η Χάποελ Ιερουσαλήμ θα υποδεχθεί την Μπενφίκα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί στο Παλατάκι την Γαλατασαράι.