ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: ΑΠΟ ΤΗ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

Ένας «Ρεχακλής» δεν ήταν αρκετός για να σώσει τη Χέρτα. Αντίθετα η Φορτούνα έκανε τον άθλο της και ανέβηκε στην Μπουτεσλίγκα. Γι αυτό άλλωστε τρελάθηκαν οι οπαδοί της.

Τέλειωσαν τα θαύματα για τον Ότο Ρεχάγκελ. Η ομάδα του Χέρτα Βερολίνου υποβιβάστηκε στην Β’ κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος και η Φορτούνα Ντίσελντορφ μετά από απουσία 15 χρόνων, επιστρέφει πανηγυρικά στην Μπουντεσλίγκα. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων στον επαναληπτικό αγώνα του μπαράζ ανόδου που έληξε ισόπαλος με 2-2 ήταν καταδικαστική για την ομάδα του Ότο. Ωστόσο, το ματς διεκόπη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων,

από τα επτά που είχε δείξει ο διαιτητής, έπειτα από την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο των φιλάθλων της Φορτούνα. Έπειτα από 21 λεπτά, οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια χωρίς να αλλάξει κάτι. Και οι οπαδοί της Φορτούνα που είχαν κάνει το τοπίο του αγωνιστικού χώρου κόλαση εκτινάχθηκαν με μιας στο παράδεισο.