Αγγλία: Το πρώτο γκολ του Καραγκούνη με τη Φούλαμ

19:11 12/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Μετά το «παρθενικό» γκολ του με τη φανέλα της Φούλαμ στο Κύπελλο, ο Γιώργος Καραγκούνης «άνοιξε λογαριασμό» και στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι «κότατζερς» υποδέχθηκαν τη Γουίγκαν και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, με τον διεθνή μέσο, που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, να ανοίγει το σκορ στο 22ο λεπτό και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το βαθμό με τον Φράνκο Ντι Σάντο στο 71΄.Στο μεταξύ, η Τσέλσι συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας τη Στόουκ Σίτι, με τον Τζον Γουόλτερς να σημειώνει δύο (!) αυτογκόλ και τον
-υπό αποχώρηση- Φρανκ Λάμπαρντ να πετυχαίνει το τρίτο γκολ των «μπλε», ενώ σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Σαουθάμπτον στο «Βίλα Παρκ» επί της Άστον Βίλα (1-0), ξεπερνώντας στη βαθμολογία τους «χωριάτες», που βρίσκονται πλέον στη ζώνη του υποβιβασμού.Τέλος, η Έβερτον αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τη Σουόνσι, με τον Απόστολο Βέλλιο να παίρνει στο 82΄ τη θέση του Βίκτορ Ανιτσέμπε στην ενδεκάδα των «τόφις», ενώ η Ρέντινγκ νίκησε 3-2 στο «Μαντεΐσκι» τη Γουέστ Μπρομ, μολονότι οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 2-0 έως το 82΄!Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στην 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουν ως εξής:

ΚΠΡ-Τότεναμ 0-0

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 0-1(34΄ πεν. Λάμπερτ)Έβερτον-Σουόνσι 0-0Φούλαμ-Γουίγκαν 1-1(22΄ Καραγκούνης - 71΄ Ντι Σάντο)Νόριτς-Νιούκαστλ 0-0Ρέντινγκ-Γουέστ Μπρομ 3-2(82΄ Κεμπέ, 88΄ πεν. Λε Φοντρ, 90΄ Πογκρέμπνιακ - 19΄, 69΄ Λουκάκου)Στόουκ Σίτι-Τσέλσι 0-4(45+2΄ αυτ., 62΄ αυτ. Γουόλτερς, 65΄ πεν. Λάμπαρντ, 73΄ Αζάρ)Σάντερλαντ-Γουέστ Χαμ 3-0(12΄ Λάρσον, 47΄ Τζόνσον, 74΄ ΜακΚλίν)Μάντσεστερ Γ.-Λίβερπουλ 13/1 (15:30)Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 13/1 (18:00) ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες)Μάντσεστερ Γ. 52 -21αγ.Μάντσεστερ Σίτι 45 -21αγ.Τσέλσι 41 -21αγ.Τότεναμ 40Έβερτον 37Άρσεναλ 34 -20αγ.Γουέστ Μπρομ 33Λίβερπουλ 31 -21αγ.Σουόνσι 30Στόουκ Σίτι 29Γουέστ Χαμ 26 -21αγ.Νόριτς 26Φούλαμ 25Σάντερλαντ 25Σαουθάμπτον 21 -21αγ.Νιούκαστλ 21Γουίγκαν 19Άστον Βίλα 19Ρέντινγκ 16ΚΠΡ 14