Το έκανε ντέρμπι η ΑΕΚ

19:45 1/3/2014 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ σ' ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς νίκησε στα τελευταία δευτερόλεπτα το Κιλκίς εκτός έδρας με 29-28. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός πως έδειχναν πως θα περάσουν ένα εύκολο απόγευμα, έπαθαν μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο κι έκαναν ντέρμπι το ματς, το οποίο πήραν στα τελευταία δευτερόλεπτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλβανού.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω

στο σκορ, αφού το Κιλκίς εκμεταλλεύτηκε τη νωθρή εικόνα. Πολύ γρήγορα, όμως και με πρωταγωνιστή τον Καρυπίδη η Ένωση πήρε τα ηνία και έχτισε μια σημαντική διαφορά (9-14 και 12-20). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στα 6 γκολ (14-20).
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση παρουσίασε πολύ άσχημη εικόνα και το Κιλκίς με συνεχόμενα γκολ μείωσε, ενώ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (23-23). Ο Γιάννης Αρβανίτης προσπάθησε με αρκετές αλλαγές να αφυπνίσει την ομάδα του, αλλά φάνηκε πως οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πάθει μπλακ άουτ. Η Ένωση έκανε ντέρμπι το ματς και έδωσε δικαίωμα και στους γηπεδούχους να πιστεύουν πως μπορούν να διεκδικήσουν κάτι καλό. Η ψυχή των νταμπλούχων, όμως μέτρησε στο τέλος και με πέναλτι που κέρδισε ο Ράκσεβιτς 5 δεύτερα πριν το τέλος και μετέτρεψε σε γκολ ο Αλβανός η Ένωση έφυγε με τη νίκη (29-28) από το Κιλκίς.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ - ΑΕΚ 28-29
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 7-10, 8-14, 10-17, 14-20 (ημχ.), 17-22, 18-23, 24-24, 24-25, 25-26, 28-29
ΓΑΣΚ (Γιάννης Λαζαρίδης): Τζιόκας 1, Κυπραίος 4, Δούγιας, Δεληγιάννης 11, Δημάκης 4, Π. Παπαδόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 6, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου, Μέγκας 2, Παρασκευαΐδης, Γαβιασίδης, Τοκατζόγλου, Χαλκίδης
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 1, Μπακαούκας, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 7, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς, Σανίκης 2, Αλβανός 5, Καρυπίδης 10, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 2, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος Γ., Νικολαΐδης 1, Συγγάρης. Διαιτητές: Λινάρδος - Νάσκος Δίλεπτα: 7-3 Πέναλτι: 1/1-3/5.