ΟΦΗ-SKODA ΞΑΝΘΗ: 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: Θεόδωρος Βαρδινογιάννης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Δασκαλόπουλος

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η Ξάνθη στην Κρήτη

από τον ΟΦΗ και πλέον θέλει πάση θυσία νίκη την τελευταία αγωνιστική εντός με τον ΠΑΟ για να παραμείνει.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι όταν ο Ζόρο ανέτρεψε τον Μάνταλο. Ο Κάλβο εκτέλεσε καλά και έκανε το 0-1. Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ πίεσε και στο 18' απείλησε με κεφαλιά του Παπάζογλου. Έξι λεπτά μετά ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 39' όταν ο γκολκίπερ της Ξάνθης έδιωξε το σουτ του Παπάζογλου και στην επαναφορά ο Ροβίθης έκανε το 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ, ο Φερνάντες έκανε κακή έξοδο και ο Γούτας από κοντά έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Ξάνθη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντούντου με κεφαλιά εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριακίδη.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του ματς με την Ξάνθη να αμύνεται. Η Ακριτική ομάδα κατάφερνε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της τους γηπεδούχους έως και το 79' όταν μετά τη σέντρα του Κουτσιανικούλη, ο Περογαμβράκης με κεφαλιά έκανε το 2-2. Το γκολ ανέβασε τον ΟΦΗ που στο 83' είχε δοκάρι μετά από εντυπωσιακό σουτ του Μπούρμπου. Στο επόμενο λεπτό οι κρητικοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Βάλλα. Ο Μιλιάζες το εκτέλεσε και έγραψε το 3-2. Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει έστω των βαθμό.

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Μιλιάζες, Ζόρο, Μπαρέιρο (79'Νούνιες), Μπούρμπος, Μακρής, Μπανούσης (34'Ροβίθης), Ντουντού (57'Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Ζε Εντουάρντο, Παπάζογλου

ΞΑΝΘΗ (Ν.Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης (27'Σολάρι), Χοσέμι (90'Σουάρες), Γούτας, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Βασιλακάκης, Σολτάνι, Μάνταλος, Κάλβο (46'Βάλλας), Τριάδης