21:06 6/4/2014 - Πηγή: AEK365

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ: 33η αγωνιστική
ΒΕΡΟΙΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 2-1
ΓΗΠΕΔΟ: Βέροια

Μεγάλο βήμα για την παραμονή στη Super League έκανε η Βέροια, η οποία επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου και έπιασε την Ξάνθη

στη 15η θέση. Αποβλήθηκαν Δημήτρης Αμαραντίδης και Τάσος Αυλωνίτης στις καθυστερήσεις.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην παρουσιάζουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, αλλά με τον ρυθμό να είναι καλός και την Βέροια να έχει την πρωτοβουλία, η οποία τελικά στο 37' μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν ο Μπεν με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα, με το οποίο Βέροια και Πανιώνιος μπήκαν στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη σχεδόν του δευτέρου ημιχρόνου (54') η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με πολύ ωραίο γκολ του Γκονσάλβες, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ανέστη. Ο Πανιώνιος όμως, αντέδρασε και ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 2-1 στο 72 με πέναλτι που εκτέλεσε ο Αραβίδης. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με το 2-1 να δίνει μεγάλο βήμα παραμονής στη Βέροια.