22:03 22/11/2012 - Πηγή: AEK365

Europa League 11ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η αγωνιστική

ΜΕΤΑΛΙΣΤ ΚΑΡΚΙΕΦ-ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Μέταλιστ

Την πρώτη θέση στον όμιλο εξασφάλισε η Μέταλιστ που νίκησε με 2-0 την Λεβερκούζεν. Ο Κριστάλδο άνοιξε το σκορ στο 46' και ο Κλέιτον Σαβιέ σφράγισε τη νίκη της Μέταλιστ στο 85ο λεπτό.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάνοφ, Βιγιάγκρα, Τορσιγκλιέρι, Φινίνιο, Γκεγιέ, Εντμάρ, Σαβιέ, Τόρες, Τάισον (88'Σάρπαρ),

Κριστάλδο (82'Μπλάνκο), Βίλιαν (71'Μάρλος).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Βόλσιντ, Φρίντριχ, Χέγκελερ, Καρλίνιος, Ράιναρτζ (65'Μέφερτ), Αουγκούστο, Ποους, Κορ, Φερνάντες (78'Κίσλινγκ), Στέφεν (46'Αϊντίν).

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ-ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: Λέρκενταλ

Αδιάφορο βαθμολογικά αλλά ματσάρα το Ρόζενμποργκ-Ράπιντ Βιέννης με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά 3-2. Οι Νορβηγοί άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Τσιμπούικε με την Ραπιντ να απαντά στο 53' με τον Σχράμελ και στο 66' να ανατρέπει το σκορ με τον Μπόιντ. Η Ρόζενμποργκ όμως αντέδρασα. Ισοφάρισε στο 76' με τον Ελιουνούσι και τρία λεπτά έκανε το 3-2 με τον Πρίτσα.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Γκαμπόα, Ντορσίν, Ρεγκινιούσεν, Στράνμπεργκ, Ντοκτσάλ (75'Ίβερσεν), Τσιμπούικε (75'Πρίτσα), Σβένσον, Ντισκερούντ, Ελιουνούσι, Χολμ (60'Σέλνες).

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: Νοβότα, Σχράμελ, Σονλάιτνερ, Πίτσλερ (83'Βίντρα), Σίμπλεσμπεργκερ (86΄Γκρόζουρεκ), Μπόιντ, Τριμέλ, Μπέργκσταλερ, Αλάρ (51'Ντραζάν).