Δούλεψαν για τον Παναθηναϊκό

Λάτσιο και Τότεναμ έμειναν στο 0-0 στο "Ολίμπικο", με τους άγγλους να διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Μπειλ στο ξεκίνημα του αγώνα. Με αυτό το αποτέλεσμα τα "σπιρούνια" έφτασαν τους 7 πόντους και είναι σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό που πάει στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" για νίκη που θα του δώσει τη πρόκριση στους "32" του Europa League!Το παιχνίδι άρχισε με αρκετά καλό ρυθμό στο Ολυμπιακό
Στάδιο της Ρώμης, με τη Τότεναμ να έχει δίκιο να διαμαρτύρεται για γκολ του Μπέιλ στο 6', το οποίο λανθασμένα ακύρωσε ο επόπτης. Συγκεκριμένα, ο ουαλός εξτρέμ βγήκε στη πλάτη της άμυνας της Λάτσιο μετά από μπαλιά του Τομ Κάρολ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αποφεύγοντας και τον Μαρκέτι αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία, στερώντας από τη Τότεναμ ένα ιδανικό ξεκίνημα στο ματς.Στο 19' η Λάτσιο δημιούργησε τη καλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο, με τον Λεντέσμα να σουτάρει με πολύ δύναμη έξω απ' τη περιοχή αλλά ο Γιορίς ήταν σε ετοιμότητα πραγματοποιώντας δύσκολη απόκρουση. Στο 23' ο Μαρκέτι έβγαλε με υπερένταση μια σέντρα-σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ, με την Λάτσιο να απαντάει με κλασσική ευκαιρία, όταν ο Γιορίς σταμάτησε το τετ-α-τετ του Κόζακ πέντε λεπτά αργότερα.Στη συνέχεια η Λάτσιο έδειχνε να παίρνει τα πάνω της και κυκλοφόρησε τη μπάλα ψάχνοντας το τρόπο να παραβιάσει την εστία του εξαιρετικού, σήμερα, Γιορίς, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.Στο 53' οι φιλοξενούμενοι είχαν τη πρώτη καλή ευκαιρία του β' ημιχρόνου, όταν ο Αντεμπαγιόρ έκανε ωραίο γύρισμα χαμηλά από τα δεξιά, αλλά ο Σιανί πρόλαβε τον Σίγκουρντσον πρωτού αυτός γίνει επικίνδυνος για την εστία του Μαρκέτι.Στο 61' η Λάτσιο έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ξανά με τον Κόζακ. Ο επιθετικός των "λατσιάλι" είχε τη δυνατότητα να πλασάρει από τα πλάγια τον εξουδετερωμένο από τη φάση, Γιορίς, αλλά αυτός έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Δέκα λεπτά αργότερα η Λάτσιο κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση έξω από τη περιοχή, αλλά η εκτέλεση του Λεντέσμα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας της Τότεναμ.Οι αλλαγές των δύο προπονητών, σε συνδυασμό το παθητικό της Τότεναμ, έριξαν το ρυθμό και το παιχνίδι τελείωσε με το φτωχό 0-0, αποτέλεσμα που αν μη τι άλλο συμφέρει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε της Μάριμπορ με 1-0.