Εχω στο Λονδίνο μια δουλειά...

Με κορυφαίους τους τρεις του άξονα, Ζέκα, Σισοκό και Βιτόλο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της Μάριμπορ στο ΟΑΚΑ και πάει στις 6 Δεκεμβρίου στο Γουάι Χαρτ Λέιν να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στους 32 του Europa League απέναντι στην Τότεναμ (έμεινε στο 0-0 με τη Λάτσιο). Οι πράσινοι είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες, με μοιραίους παίκτες τον Τοτσέ,
τον Φοναρόλι και τον Μαυρία, αλλά ο Βιτόλο με... 1/2 εκτελέσεις πέναλτι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και αποθεώθηκε! Με δέκα για ημίχρονο οι Σλοβένοι που είχαν καλή ευκαιρία με τον Μπέριτς στο 93', αλλά ο Κάρνέζης κράτησε το 1-0.Με... συνταγή ΠΑΟΚΕνδεκάδα που κερδίσει δεν αλλάζει λέει ένας άγραφος ποδοσφαιρικός νόμος που ασπάστηκε πλήρως ο Χουάν Ρότσα και παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τους ίδιους 11 που είχαν ξεκινήσει απέναντι στον ΠΑΟΚ και οδήγησαν τους πράσινους στη νίκη. Ο Καρνέζης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Σεϊταρίδη, Βύντρα, Βελάσκες και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Βιτόλο κόφτη, με εσωτερικούς χαφ τους Σισοκό και Ζεκά, τον Μαυρία δεξί "φτερό", τον Κουίνσι αριστερό και τον Τοτσέ στην κορυφή του 4-3-3. Η Μάριμπορ από την άλλη πλευρά ξεκίνησε με 4-2-3-1, τον Μπέριτς στην κορυφή και τριπλέτα από πίσω του τους Τσβιγιάνοβιτς, Ταβάρες και Ιμπραϊμι, που ήταν πολύ επικίνδυνοι...Πράσινη υπεροχή δίχως αντίκρισμαΟι πράσινοι είχαν την υπεροχή και προσπάθησαν παίζοντας πότε αριστερά με τους Σισοκό και Σπυρόπουλο να συνδυάζονται και πότε δεξιά με τον Μαυρία να βρουν τον Τοτσέ μέσα στην περιοχή, όμως ο Ισπανός επιθετικός είτε δεν είχεν καλά τελειώματα, είτε τον προλάβαιναν οι αντίπαλοι αμυντικοί. Από την άλλη, η Μάριμπορ είχε ένα καλό σουτ του Μπέριτς, που προήλθε από λάθος του Βελάσκες και κλέψιμο του επιθετικούς της σλοβένικης ομάδας.Ζήτησε πέναλτι, έχασε τετ α τετ, με δέκα η ΜάριμπορΟ Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μονομαχία του Τοτσέ με τον Αργκους στο 32', αλλά ο Γάλλος ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ τρία λεπτά αργότερα έχασε τον Κουίνσι, ο οποίος σ' ένα σπριντ υπέστη τράβηγμα κι έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Φορναρόλι να περνάει στη θέση του Γκανέζου. Το παιχνίδι πήγαινε σβηστά για το ημίχρονο, αλλά πήρε... φωτιά στα τελευταία λεπτά. Το Τριφύλλι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 43', όταν ο Ιμπραϊμι έκανε λάθος γύρισμα προς το τέρμα, ο Τοτσέ το αντιλήφθηκε και βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Μέγιατς έκανε χέρι έξω από την περιοχή σε προσπάθεια του Ζέκα και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (αποβολή) αφήνοντας τη Μάριμπορ με παίκτη λιγότερο. Το φάουλ το εκτέλεσε ο Τοτσέ, που και πάλι νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς.Χαμένο πέναλτι από ΒιτόλοΜε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μίλιανιτς πέρασε τον Ποτοκάρ στη θέση του Τσβιγιάνοβιτς για να καλύψει το κενό που προέκυψε στην αμυντική τετράδα με την αποβολή του Μέγιατς. Ο Παναθηναϊκός με αριθμητικό πλεονέκτημα άσκησε πίεση στα καρέ της Μάριμπορ και στο 53' κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αργκους σε σέντρα του Σεϊταρίδη. Ο Σισοκό πήγε να το χτυπήσει, όμως ο Βιτόλο που είχε σκοράρει από