Προσκύνησαν στη Φιλαδέλφεια από το 1ο λεπτό (VIDEO)

12:01 4/4/2014 - Πηγή: AEK365

Ήταν ένα ματς που η νίκη θα έδινε σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο... Και στο καμίνι της Νέας Φιλαδέλφειας, σαν σήμερα πριν 21 χρόνια η ΑΕΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό 3-1 και έβαζε ολοταχώς πλώρη για την κατάκτηση του τίτλου (τον οποίο και κατέκτησε). Από το πρώτο λεπτό η ΑΕΚ έβαλε γερές βάσεις για μία μεγάλη νίκη, απέναντι στον Παναθηναϊκό του Όσιμ που ήρθε στη Φιλαδέλφεια να παίξει το τελευταίο του

χαρτί. Μπαλιά έξοχη του Τσιάρτα στον Δημητριάδη, εκείνος έφυγε απέναντι στον Βάντσικ τον πλάσαρε ιδανικά και πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, έδωσε το έναυσμα για τα πρώτα πανηγύρια, σε μία Φιλαδέλφεια κατάμεστη.
Ο Παναθηναϊκός πίεσε, κυνήγησε την ισοφάριση. Είχε καλή ομάδα τότε. Καλούς παίκτες. Η ΑΕΚ όμως είχε και καλύτερη ομάδα και καλύτερους παίκτες... Δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο μετά από νέα ασίστ του Τσιάρτα ο Αλεξανδρής από κοντά έκανε το 2-0.
Λίγα λεπτά μετά ο διαιτητής Κανούλας έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, όταν έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στον Καπουράνη, σε "σπρώξιμο" του Κλόπα (κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα δεν είχε δώσει πιο σοβαρή παράβαση του Μανωλά). Ο Βαζέχα έκανε το 2-1. Η ΑΕΚ όμως και με τον εκπληκτικό εκείνη την ημέρα Χάρη Κοπιτσή είχε και τρίτο γκολ. Ο Κλόπας έστρωσε στον Κοπιτσή, κεραυνός του δεύτερου, εκτελεί τον Βάντσικ, η ΑΕΚ κάνει το 3-1 και το πρωτάθλημα είναι δικό της...
Δείτε τα video που ακολουθούν από εκείνο το παιχνίδι στις 4 Απριλίου του 1993.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ (ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ): Μήνου, Αγορογιάννης, Καραγιάννης, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Παπαϊωάννου (73' Κλόπας), Αλεξανδρής, Σαβέφσκι, Δημητριάδης, Τσιάρτας (69' Καραγκιοζόπουλος), Κοπιτσής