EUROPA LEAGUE-9ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ-ΣΛΟΒΑΝ ΜΠ.: 5-0
Γήπεδο: Σταντ ντε Σουίς

Πλάκα στη Σλόβαν έκανε η Γιουνγκ Μπόις, καθώς την κέρδισε με 5-0.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Κοστάντζο αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 5' ο Λέκιακς εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες κι έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 17ο λεπτό το σουτ του Χάλεναρ σταμάτησε στο δοκάρι των Ελβετών, ενώ στο 21' ο Ροσάτ αστόχησε από καλή θέση και στο 29' ο Στέφεν έκανε το 2-0. Στο 36ο λεπτό ο Μβογκό είπε όχι σε σουτ του

Πελτιέ,.

Ο κίπερ της Ελβετικής ομάδας απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κούμπικ στο 54ο λεπτό και στο 63' ο Νουτσόλο έγραψε το 3-0 για τη Σταντάρ. Το 4-0 έκανε ο Νικσί στο 80ο λεπτό και στις καθυστερήσεις ο Ορό διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΓΙΟΥΝΓΚ: Μβογκό, Φον Μπέργκεν Χαντεργκιονάι, Λέκιακς, Ροσά, Κοστάντζο (64' Κούμπο), Στέφεν (79' Νικσί), Μπερτόν, Νουτσόλο, Σανόγκο, Αφουμ (70' Ορό).

ΣΛΟΒΑΝ: Περνίς, Τσίκος, Γκοροσίτο, Κόλτσακ, Γκρεντέλ (63' Μιλίνκοβιτς), Μεσζάρος (71' Ζόφτσακ), Λάσικ, Χουντάκ, Κούμπικ, Χάλεναρ (76' Γιάκουμπεκ), Πελτιέ.

ΝΑΠΟΛΙ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡ.: 3-1
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Παρότι βρέθηκε να χάνει από νωρίς, η Νάπολι πήρε τα νίκη με 3-1 κόντρα στη Σπάρτα Πράγας.

Στο 6ο λεπτό, το σουτ του Μπρίτος έξω από τν περιοχή έφυγε μόλις άουτ, αλλά στο 14' ο Χουσμπάουερ με όμορφο συρτό σουτ, έβαλε μπροστά στο σκορ τους Τσέχους. Ωστόσο η Νάπολι ανέβασε στροφές και ισοφάρισε στο 23ο λεπτό με το πέναλτι του Ιγκουαΐν. Στο 33ο λεπτό ο Καγιεχόν είχε δοκάρι για τη Νάπολι,

Οι «παρτενοπέι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό ο Μέρτενς έκανε το 2-1 με κοντινό πλασέ, ενώ στο 81' ο Μέρτενς έκανε το τελικό 3-1.

ΝΑΠΟΛΙ: Ράφαελ, Ενρίκε, Μπρίτος, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μέρτενς, Γκαργκάνο, Χάμσικ (82' Σουνίγκα), Ινλέρ, Καγιεχόν (84' Λόπες), Ιγκουαΐν (70' Μίτσου)

ΣΠΑΡΤΑ: Μπίτσικ, Μπράμπετς, Κόβατς, Καντεράμπεκ, Ματεγιόφσκι, Ναϊμονέσκου, Ντόκαλ (75' Κονατέ), Μάρετσεκ, Χουσμπάουερ, Κρέιτσι, Λάφατα (85' Σκικ).