EREDIVISIE-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Χέρενφεεν-Ρόντα: 2-2
(Ζίγετς 12', Φινμπόγκασον 66' πεν.-Νέμεθ 30', Χούπερτς 71')

Στο 2-2 κόλλησαν Χέρενφεεν και Ρόντα σε ένα πανέμορφο ματς.

Η Χέρενφεεν άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Ζίγετς, αλλά στο 30' ο Νέμεθ έκανε το 1-1. Η Χέρενφεεν πήρε ξανά τα προβάδισμα με το πέναλτι του Φινμπόγκασον στο 66ο λεπτό, αλλά ο Χούπερτς στο 71' έκανε το 2-2.

Αλκμαάρ-Μπρέντα: 3-0
(Μπεργκχούις 23', 69' Γιόχανσον 45+1')

Στις νίκες επέστρεψε η Αλκμαάρ που επικράτησε με 3-0 της Μπρέντα.

Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ με τον Μπεργκχούις

στο 23ο λεπτό, ενώ στο 45+1' ο Γιόχανσον έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μπεργκχούις με το 2ο προσωπικό του τέρμα, στο 69'.

Ζβόλε-Φίτεσε: 1-2
(Φερνάντες 10'-Ατσού 3', Φαν Άανχολτ)

Τεράστιο διπλό με 2-1 πέτυχε η Φίτεσε επί της Ζβόλε και μάλιστα με γκολ στο τέλος.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ατσού, αλλά στο 10' ο Φερνάντες έφερε στα ίσα το σκορ. Η Φίτεσε έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 13ο λεπτό, καθώς ο Πιαζόν αστόχησε σε πέναλτι, αλλά στο 90΄ο Φαν Άανχολτ έκανε το 2-1.

Βααλβάικ-Γκρόνινγκεν: 1-1
(Σνο 82' πεν.-Ντε Λέουβ 31')

Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράστηκαν Βααλβάικ και Γκρόνινγκεν που έμειναν στο 1-1.

Η Γκρόνινγκεν άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Ντε Λέουβ, ενώ στο 70' έχασε τον Χατεμπούρ με κόκκινη κάρτα. Έτσι στο 82ο λεπτό ο Σνο με πέναλτι έκανε το 1-1.